@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

SGK, Gözlük İle Protez Ödeme ve Sürelerini Değiştirdi
Sosyal Güvenlik Kurumu, Sağlık Uygulama Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ’in 16/03/2023 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanmasıyla birlikte diş protez, gözlük cam ve çerçeve, ortez/protez, ,görmeye yardımcı tıbbi malzemeler, Çölyak hastalığında kullanılan besinlerin fiyat listesini güncelledi.,
Gözlük çerçevelerinin yenilenme süresi 3 yıldan 2 yıla düşürüldü. Çerçeve fiyatı 100 TL'ye çıkarıldı.
14 yaş ve altı çocuklarda çerçeve yenileme süresi 1 yıla, 0,25 diyoptrilik değişiklik olması halinde camlar gerektiğinde yenilenebilecek.Yerli çerçeve desteği 10TL'ye çıkarıldı.
Bu kapsamda kemik içi implantta her implant için 90 TL olarak ödenen tutar 750 TL'ye çıkarıldı. Kemik içi implant için ödenen tutar; Terörle Mücadele Kanunu kapsamında aylık alan gazilerle vazife ve harp malulleri için 700 TL'den 2500 TL'ye; vazife ve harp malulleri ve terör olaylarında yaralananlar için de 2500 TL'ye çıkarıldı.
Ayakta tedavi kapsamında evlerde kullandıkları tıbbi malzemeler ile gazilerin kullanımına özel ortez/protez tutarları yüzde 50 ila yüzde 100 arasında değişen oranlarda; gözlük cam ve çerçeve için ödenen tutarlar ise yüzde 39 ila yüzde 200 arasında değişen oranlarda artırıldı.
Çölyak hastalığında ve protein metabolizması bozukluklarında; hastaların kısıtlı diyetleri sebebi ile kullandıkları hayati öneme haiz özel formüllü un ve mamul ürünler için aylık nakdi ödemelerde de yüzde 100 oranında artış yapıldı.
Öte yandan, Sosyal Güvenlik Kurumu, Sağlık Uygulama Fiyatlandırma Komisyonu Kararı, Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlandı.
Karara göre, SGK'nın anlaşmalı özel sağlık kuruluşlarına yaptığı ödemeler, yüzde 10 ila 55 oranında arttırıldı. Düzenleme ile yoğun bakım tedavilerine yüzde 40, diğer tüm paketlere yüzde 55, acil muayene, yeşil alan ve konsültasyonlara da yüzde 20 oranında artışlar yapıldı.
Özel sağlık kuruluşlarında, paket muayene ücretlerine yüzde 10, laboratuvar, radyoloji, radyasyon onkolojisi ve yatak işlemlerine yüzde 55, kardiyoloji, KVC, üroloji, karaciğer, böbrek-kemik iliği nakilleri ile kanser cerrahisi işlemlerine yüzde 20 oranında artış yapıldı

16/03/2023 tarihli ve 32134 (Mükerrer) Sayılı Resmi Gazete için tıklayınız.

@erolkaranet - 17.03.2023
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.