@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Reklam


Seddülbahir Kalesinde Çirkin Görüntü
2015 yılından beri İstanbul Teknik Üniversitesi öğretim üyelerinin yer aldığı Bilimsel Danışma Kurulu gözetiminde yürütülen Çanakkale Boğazı’nın girişinde yer alan Seddülbahir Kalesi 18 Mart'ta törenle açılacak.
Çanakkale Savaşları'nda büyük kahramanlıklara sahne olan ve büyük hatıraları içinde barındıran Türk tarihinin simge yapılarından birisi olan Seddülbahir Kalesi'nin 8 yıl süren, restorasyonu tamamlandı.
18 Mart'ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere devlet erkanının ve halkın katılımıyla açılışı yapılacak olan kalenin görüntüleri drone ile çekildiğinde rahatsız eden bir görüntünün varlığı, şehitlerimize saygısızlık olarak nitelendirildi.
Görüntünün rahatsız edici bir unsur olarak yer almasını, kazılar sırasında bulunan 17 Fransız askerinin varlığına bağlayanlar bu görselin Fransızların hatırasına yapılıp yapılmadığı konusunda endişe verici olarak nitelendirildi.
Çanakkale Savaşları ve Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığınca Seddülbahir Kalesi'nde yürütülen Restorasyonda ortaya çıkan 17 Fransız askere cesetlerinin bulunduğu,  Fransız Ulusal Mezarlığı'nın bulunduğu Morto Koyu'na nakledildiği de söylenmişti.

İtilaf Devletleri gemilerinden açılan top ateşi ve geçen yüz yılı aşkın sürenin getirdiği doğal etkilerle yoğun biçimde hasar gören Seddülbahir Kalesi, 2015 yılında Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı tarafından başlatılan restorasyon ve çevre düzenlemesi kapsamına alınmıştı.
İngiltere ve Fransa’nın Osmanlı’ya karşı resmen savaş ilan etmesinden iki gün önce savaş gemileriyle Seddülbahir Kalesi’ne düzenlediği saldırı sonucu seksen altı Türk askeri şehit olduğu Seddülbahir Kalesi, Çanakkale cephesinde ilk şehitlerin verildiği yer olmasıyla hatırlanmaktadır.
Bilimsel Danışma Kurulu kontrolü altında yapılan restorasyon uygulamaları esnasında yapılan arkeolojik kazılarda farklı niteliklerde olmak üzere çoğunluğu askeri savaş malzemesi olan 45 bin 477 eserin bulunduğu da bildirilmişti. 


Erol Kara - 16.03.2023 - @erolkaranet

Benzer Yazılar :
Çanakkale Şehitliğinde Kahrolmak.. okumak için tıklayınız
Çanakkale Conkbayırı'nda Atatürk'e Saygısızlık.. okumak için tıklayınız

Hukuk, Yaşam, Din, Sağlık, Magazin, Turizm

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.