@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Kurusıkı Tabancalara Kanunla Sınırlama GetirilsinSon zamanlarda meydana gelen bazı asayiş olaylarında kullanılan kuru sıkı tabancalar vatandaşların huzursuzluğunu artırmaya başladı. Çoluk çocuğun elinde adeta oyuncak olan tabancalar yüzünden insanlar sokaklarda rahat yürüyemez, çocuklarını sokaklarda, parklarda oynatamaz, okullara gönderemez duruma geldi.
Gelişi güzel yerlerde havaya açılan ateş ve sonrasında duyarlı vatandaşların 112 ihbar hattını arayarak ihbarda bulunması ile başlayan süreçte, yapılan tüm kontrollerde bulunan boş kovanların kuru sıkı tabancalarla yapıldığını gösteriyor.
Tv’lerde yayınlanan bazı dizilerin etkisi altında kalan çok sayıda gencin internetteki alışveriş sitelerinden, kimliği belirsiz kişilerden, av bayilerinden rahatlıkla aldıkları kuru sıkı tabancalar ateşli silahlara olan merakı gözler önüne seriyor.
Özelikle ortaöğretim çağındaki çocukların veya gençlerin yoğun ilgisini çeken kuru sıkı tabancalar hemen her yerde adeta peynir ekmek gibi satılıyor. Denetime dayalı tedbirin kanunla sınırlı olduğu kuru sıkı tabanca satan bayilerle, başkalarına satan veya devredenlerin ya da başkalarından satın alan veya devralanların bir ay içinde Cumhuriyet Savcılığından alacakları sabıka kaydıyla birlikte mahallî mülki amire bildirimde bulunmaları zorunlu tutulmasına rağmen, pek çoğunun kayıt dışı olduğu biliniyor.

Yasa Ne Diyor
Kanunun yürürlüğe girme yılı olan 2008'den önce ''kurusıkı'' olarak tabir edilen bu tür silahların imali, satışı ve bulundurulması eylemleri herhangi bir yasal düzenlemeye tabi olmadığı için cezasız kalıyordu. 
Yapılan yasal düzenleme ile bu tür silahların satış usulü 5729 sayılı Kanunda yer alan "on sekiz yaşından küçüklere satılamaz'' hükmü yer almasına rağmen gençlerin, çocuk yaşta kişilerin eline kolaylıkla nasıl geçtiği sorusuna adres olarak internet gösteriliyor.
Aynı kanunun 3/1-a maddesine göre bu tür silahların taşınması yasak olup nakli sırasında da  ''Söz konusu silahlar, ancak her an kullanıma elverişli olmayacak (şarjör ve silah birleşik olmayacak ve mermiler şarjöre takılı olmayacak şekilde) ve kolay ulaşılmayacak şekilde, boş olarak kutu içerisinde nakledilebilirler. Bu silahların belirtilen şekil ve şartların dışında nakledilmesi taşıma olarak kabul edilir''. Bu şekilde taşımayanlara ceza verilirken, silaha da kamu el koyabilmektedir.
Ateşli silah konusunda eğitim eksikliği ve kolay elde edilebilirliği, her geçen gün bu kazalara bir yenisinin eklenmesine sebep oluyor. 

Kuruskı İle Yakalanan Çocukların Ebeveynlerine Yaptırım Getirilmelidir
Uzmanlar, "Gerek görünüşü, gerekse kullandıkları fişeğin patlaması sırasında çıkardığı ses itibarıyla ve yakından incelenmedikçe gerçek silahlardan ayırt edilemediği, kötü niyetli kişi ve kişilerce çeşitli suçlarda ya da düğün ve spor müsabakaları sonrası havaya ateş etmede kullanıldıkları, hatta gerçek silah kullanıldığı halde güvenlik güçlerine bu silahların teslim edildiği, bu durumun kamu güvenliğini olumsuz etkilediği halk üzerinde korku ve panik yaratıldığı, hatta bu tabancaların namlularının değiştirilmesi sonucu ruhsata tabi gerçek tabanca vasfına dönüştürüldükleri dikkate alındığında bu konuda kanuni düzenleme yapılması kaçınılmaz hale geldiği" dile getirilmektedir.
Toplumu giderek rahatsız eden ve çocukların adeta oyuncak gibi yanlarında taşıdıkları kurusıkılarla ilgili olarak bunları temin edenlere, çocuklarına verenlere, vermese bile sorumluluk göstermesi bakımından ebeveynlere, ağır yaptırımların getirilmesi şart görünmektedir.

Erol Kara - 14.03.2023 -  @erolkaranet 
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.