@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner


erolkaranet

Karı ve Kocanın Muhabbeti Nasıl Artar
“Bir kimse karısına kin beslemesin. Onun bir huyunu beğenmezse, bir başka huyunu beğenir.” (Müslim, Radâ, 61)
“Evlere girdiğiniz zaman Allah tarafından bereket ve güzel bir sağlık dileği olarak kendi (ev halkınıza kimse yoksa kendi kendi)nize selam verin.” Nur sûresi 61
“Erkeğin suhûlet ve ünsiyetle, hanımının yanında çocuk gibi olması gerekir, toplum içinde yine erkek olsun.” Hz.Ömer

*******
Mutlu bir evliliğe sahip olmak devam ettirmek ve bir yastıkta kocayıp sonunda hakkın rahmetine huzurlu bir evde ulaşmak herkesin en büyük hayallerinden biridir. Bu öyledir ancak evlilik nedense son yıllarda boşanmalarla neticelenir oldu. Oysa, Allah c.c.'nın helal olarak emrettiği ancak pek de razı gelmediği boşanmadır. 
Pekala, huzurlu, mutlu, muhabbetli bir evlilik nasıldır. Bunun için dualar var mıdır ?
Önceleri birbirlerini tanımayan iki kişi bir evlilik kurar. Belirsizlikler, huylar evliliği yürümesinde çakıl taşlarına neden olabilir. Ancak, ailenin sağlam bir temel üzerinde sürdürülebilmesi için; saygı, sevgi, sadakat, samimiyet, iffetin korunması, karşılıklı paylaşım ve sorumluluk bilinci yer ederse bu çakıl taşlarına basıp geçmek kolay olur.
Mutlu ve sorunsuz bir evlilik isterseniz eşler arası iletişim ön koşuldur. 
Yumuşak başlılığı, nezaketi, merhameti, sabrı, adaleti, hoşgörülüğü ve iyimserliği ile bizlere daima rehber olan Peygamber Efendimiz (SAV), Allah (c.c) katında aile reisinin değerinin eşine ve yakınlarına gösterdiği değerle ölçülebileceğini belirtmektedir.
Evlilikte eşlerin birbirine karşı hoşgörülü ve yumuşak olmasını isteyen dinimizde, erkeklerin kadınlardan tam anlamıyla mükemmellik beklememelerini öne sürülmektedir. Her insanoğlunun ufak tefek bile olsa bazı kusurlarının olabileceğini bu durumlarda sert davranılmaması gerektiğini tavsiye etmektedir.
"Kadın kaburga kemiğinden yaratılmıştır. Hep seni hoşnut edecek şekilde davranamaz. Eğer ondan faydalanmak istersen bu haliyle faydalanabilirsin. Şayet doğrultayım dersen kırarsın. Kadının kırılması da boşanmasıdır." (Müslim, Radâ 59).
"Bir gün Resûlullah efendimiz aleyhisselam muhacir ve ensarın teşkil ettiği bir topluluk önünde ganimetleri taksim ederken eşi Zeynep Bint Cahş söze karıştı. Hz Ömer onu azarladı. Peygamberimiz: 
“Ömer onunla uğraşma. O evvâhe (yumuşak huylu, yufka yürekli ve çok dua eden)dir” dedi".
Eşlerden her ikisinin birbirine karşı hoşgörülü olması, sabır ve incelik göstermesi evliliği kurtaran en önemli kurallardandır. 
Kişi sevdiğine değer verir ve sevdiğine yakın olmayı arzu eder. 
“Müminlerin gönüllerini birleştiren de O’dur. Dünyanın bütün servetini harcasaydın onların gönüllerini birleştiremezdin, fakat Allah onların aralarını düzeltti. O izzet ve hikmet sahibidir.”(Enfal suresi, 63.Ayet)
Sevgi, kişiyi güzelleştirir. Sevgiyle bakılan herşey daha da kıymetlenir ve değerlenir. Huzur ve sukünet ancak sevgi sağlanabilir. Ailenin en temel bağı  sevgidir. Bu bağ aile için başlangıç noktasıdır.
Sevgi, eşler arasında inanılmaz güç ve güven kaynağı oluşturur ve çiftlerin huzurlu olmalarını sağlar. Kişi sevdiğinde sürekli iyiyi ve güzeli arar ve daima uzlaşma içerisinde olur.
Eşler birbirlerinin farkedilmesini isterler. Seven insan, karşısındakini yargılamaz, anlamaya çalışır ve anladıkça sevgisi artar. Evlilikte en kıymetli şey  eşler arasında muhabbettir.
Eşler birbirleriyle birçok şeyini paylaşır, bunu da birbirlerini dinleyerek yaparlar. Dinlemek sağlıklı iletişimin ilk şartıdır. Evlilerin birbirlerini dinlemesi karşısındakine değer verdiğini gösterir. 
İffetin korunması insanı insan yapan değerlerden biridir. Ailede erkek ve kadın bu değerleri koruma konusunda duyarlı davranmalıdır. Aksi takdirde ailenin temeli sarsılmaya başlar.
Ve güzelliğin anahtarı duasır.
"Ya rabbi eşimle muhabbetimi arttır. Muhabbet ilgi ve alakamızı perçinle. Şeytanların ailelerimizi bozmasına izin verme” demeli.

Muhabbet Artıran Dualar
Eşiniz sizi sevsin, evine ve size bağlansın diye muskacıların, üfürükçülerin, sahtekârların, büyücülerin pençesine düşüp dünyanızı da ahiretinizi de berbat etmeyin. Bilin ki, eşlerin kalplerine birbirlerine karşı duydukları sevgi, muhabbet ve bağlılığı koyan âlemlerin Rabbi olan Allah’tır. Çünkü Rabbimiz buyuruyor ki: “Isınıp kaynaşasınız diye size kendi türünüzden eşler yaratıp aranıza sevgi ve merhamet vermesi de O’nun ayetlerindendir” (Rum, 21).
Unutmayın! Eşler arası sevgi ve merhamet Allah’ın bir nimetidir. Ve onu dilediğine verir. O halde başka yere değil, Allah’a yönelin!
Eğer eşiniz sizi sevsin, size olan muhabbeti, hürmeti ve bağlılığı artsın istiyorsanız önce Allah’ın rızasını ve sevgisini kazanmaya bakın. Çünkü Efendimiz (s.a.s.) buyuruyor ki: “Allah bir kulunu sevdiği zaman Cebrail’e: ‘Ben filanı seviyorum onu sen de sev!’ diye emreder. Cebrail onu sever ve sonra gök halkına: ‘Allah filanı seviyor, onu siz de seviniz’ diye seslenir. Gök halkı da o kimseyi sever, sonra yeryüzündekilerin kalbinde o kimseye karşı bir sevgi var eder” (Müslim). Allah dilerse bu sevgiden bir payda eşinizin kalbine düşer.
Zaten bizi dünyada da ahirette de kurtaracak olan Allah’ın sevgisi ve rızası değil midir? Allah bizi sevmedikten sonra bütün insanlar bizi sevse ve beğense neye yarar ki?
İnsanlar arasında, kardeşler arasında, aile fertleri arasında ve eşler arasında velhasıl sevgi eksikliği olan her yerde Allah’ın El-Vedud isminin tecellisine ihtiyaç vardır.
Sevginin eksik olduğu böyle yerlerde Allah’ın El-Vedud ismine sığınarak çokça zikredilmelidir ve dua edilmelidir.
El-Vedud: anlamı: Yarattığı kullarını seven ve çok sevilmeye layık olan, kullarının hayrını isteyen ve onları rahmetine eriştiren, karşılıksız iyilik ve ihsanda bulunan O’dur!
Duha suresi eşler arasındaki muhabbetin artması için ya da küs olan eşlerin barışması için
Her gün 100 kere El-Vedud esmasıyla birlike 21 kere Duha suresini okuyabilirsiniz.
Karı-Koca arasındaki muhabbetin artması için Ta-Ha Suresinin 39.ayeti 41 defa okunursa eşler arasındaki muhabbet artar.

Derleme @erolkaranet - 05.03.2023
Hukuk, Yaşam, Din, Sağlık, Magazin, Turizm

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.