@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Reklam


İşyerlerinin Mart Ayı Zam Oranı Belli Oldu
TÜİK tarafından yapılan enflasyon oranları açıklandı. İşyeri Sahiplerinin zam oranı belli oldu. 

Şubat 2023'de enflasyon yüzde %71,83 oldu.

Kira artış oranı her ay açıklanan enflasyon oranının ardından netlik kazanıyordu. Kiralara yapılan yüksek artışların ardından hükümet tarafından kira düzenlemesi devreye sokuldu. 
Bilindiği gibi, kira artış oranları enflasyon oranlarından TÜFE baz alınarak hesaplanıyordu. Ancak geçen yıl yapılan değişiklikle kira artış oranı 2023 Temmuz ayına kadar %25 olarak belirlenmişti.
TÜİK tarafından açıklanan oranlar arasında yer alan 12 aylık TÜFE ortalaması ev sahipleri ve kiracılar için yasal kira artış oranı olarak Temmuz 2023 ayına kadar konutlar için uygulanmayacak.
Düzenlemeye göre 11 Haziran 2022 ile 1 Temmuz 2023 tarihleri arasında yenilenen sözleşmelerde, konutlarda kiracıya yüzde 25’in üzerinde zam yapılamayacak.

Şubat ayında TÜFE on iki aylık ortalamalara göre yüzde %71,83 olarak gerçekleşti. Böylece iş yeri sahiplerinin MART AYINDAN itibaren yapacağı zam oranı belli oldu. 

Yasa değişmeseydi 2023 Mart ayında  KONUT SAHİPLERİ kiralara en fazla yüzde %71,83 oranında zam yapılabilecekti.

İlgili habere ulaşmak için tıklayınız

@erolkaranet - 03.03.2023

****************
#enflasyon #kirazammı #kira #kiracı #evsahibi #tuik #kiraoranı #kirayazam #zamoranı #kirazammı #kiradatüfe #işyerikirası #evkirası #sözleşme #kiraakti #kirasözleşmesi #emsalkira #tüfe #bugün #haber #sondakika #zam
Hukuk, Yaşam, Din, Sağlık, Magazin, Turizm

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.

Reklam

Reklam

İlginç Bilgiler

Reklam