@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Guslederken İğne Ucu Yer Kadar ve Kulak Memesinin İçi Sorunu...
Bir tanıdığım ile birlikte cuma namazına gitmek üzere sözleştik. İkimizde gusül abdestini alacağız ve kısmetse gideceğiz. Tekrar sözleştiğimiz yere geldik. Bekliyorum, arkadaş yok. Uzak yere gideceğimiz için vakit daralıyor. Bekle bekle yok. Nihayet geldi. "Ne oldu aksi bir durum mu var," dedim. "Yok", dedi. "Guslettim. sadece." "Başka bir şey yok mu" dedim. "Yok". "Yahu, sadece bir gusül bu kadar sürer mi."  "Ya, vücudumu yıkadım. Kendimi kontrol ettim. İğne ucu kadar yer kalmaması diyorlar ya.. Kalıp kalmadığında dikkat ettim. Vardır, diye bir kez daha duş aldım."
Olay bu... Vesvese bu, İlmihallere körü körüne sadık kalmak bu..
Kim demiş, ne zaman demiş bulamadım ama yaygın olan ifade böyle.. Gusül alırken ıiğne ucu kadar yer kalsa bu abdest sahih olmazmış.
Dinimizi öğrenmede yokuşa sürülen öyle kavram ve kurallar var ki, gerçeği öğrenince ölürsünüz.
İlmihal kitaplarında okuyoruz.
"Vücutta iğne ucu kadar bile olsa, hiçbir kuru yerin kalmamasına, suyun bedenin her tarafına ulaştırılmasına itina gösterilmelidir."
Yine bir başka yerde "Guslün Sahih Olmasının Şartları Nelerdir?" sorulduğunda verilen cevabın içinde, "Guslün sıhhatinin ikinci şartı da; bedende iğne ucu kadar bile, kuru hiçbir yerin kalmamasına dikkat etmektir. Vücutta yıkanmamış bir yer kalırsa, o gusül de sahih olmaz. " geçmesi kadar sıkıntı veren bir cevap olmaz diyorsunuz. 
Birileri yazmış, diğerleri devan ediyor.
Bir de, kadınların kulak küpe yerlerinin iç kısmının ıslatılması meselesi..
İnsanlar, şekillere takılmaktan manevi olarak, takva ile ibadet etmeyi unuttu.
Oysa, bir insanın vücudunda iğne ucu kadar yerin kuru olup olmayacağını görmesi imkansızdır. Kulak memesinin içini yıkaması imkansızdır. Çok çok, küpe varken kulakta ileri geri hareket ettirebiliyorsanız bu şekilde içine su gitmesini sağlarsınız. Nasıl ki yüzüklerinizi oynatıyorsanız, bu da öyle olmalıdır. Küpe yoksa kulağınızla oynamanıza gerek yoktur. Kulağı güzelce yıkamanız, kulak deliğine serçe parmağını sokup çıkartmanız yeterlidir, kulaktaki küpe deliğine su vererek yıkamaya çalışmanın abesle iştigal olduğunu bilin.
Nasıl ki, ille de kulakta küpenin girdiği yeri yıkama zorunluluğu olmadığı, kuru yer kalmadığına inandığınız şekilde vücudunuzu yıkamanız yeterlidir. Göbek çukuru da böyledir. Her kıvrımına girmeniz değil, güzelce ovalayıp suyu yedirmeniz yeterlidir. 
Bu konuda Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Kurulu da "Yıkanmasında güçlük ve zahmet olan göz, kapanmış küpe deliği gibi yerleri yıkamak farz değildir (İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, I, 285-286). Gusül esnasında, küpelerin ve dar olan yüzüğün oynatılması gerekir. Bu konuda vesveseye kapılarak aşırıya gitmeye gerek yoktur, küpe deliklerinin ovuşturulması guslün geçerli olması için yeterlidir. (İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, I, 288-289)." demektedir.
Doğru olan, Gusülde ve abdeste suyun uzvun üzerinden akması ile yıkanmış olur. İster bir defa yıkansın ister üç defa yıkansın su bedenin tamamının üzerinden akıp geçmişse gusül tamamdır.
Konunun özeti; Gusül abdesti sırasında vücudunu iğne ucu kadar kuru yer kalmayacak kadar ıslattınız ifadesi mecazdır yani her yerinize iyice yıkayın kuru yer bırakmayın

Derleme @erolkaranet - 03.03.2023
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.