@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner


Reklam

erolkaranet

Diyanet'in Toplatma Kararı Mahkemeden Geri Döndü
İlahiyatçı yazar İhsan Eliaçık'ın hakkında basım, dağıtım yasağı ve toplatma kararı verilen Kuran meali, “Yaşayan Kur’an” kitabının yasağı kaldırıldı.
Sosyal medya hesabı üzerinden kararı duyuran Eliaçık, "Yaşayan Kur'an Türkçe Meal-Tefsir" kitabımıza konan dağıtım, satış ve toplatma yasağı kaldırıldı” diye belirtti.
3 Mart 2023 tarihi itibariyle İhsan Eliaçık'ın "Yaşayan Kur'an Türkçe Meal-Tefsir" kitabına konan dağıtım, satış ve toplatma yasağı kaldırıldı. Kararda, kitabın toplatılması için Diyanet İşleri Başkanlığının Taraf olarak bir yetkisi bulunmadığı, böyle bir talebin Cumhuriyet Başsavcılığınca yapılabileceği belirtildi. Kararda " kitap hakkında basım, dağıtım ve satış yasağı getirilmesi ile birlikte el konulmasına karar verilmesi hakimliğimizce usul ve yasaya aykırı görülmekle esasa girilmeksizin itirazın kabulüne dair aşapıdaki şekilde karara vermek gerekmiştir" denilerek "Diyanet İşleri Başkanlığı Hukuk Müşavirliğinin 26.01.2023 tarihli esasa girilmeksizin kanunun aradığı taraf sıfatı yokluğu nedeniyle usulden reddine" denildi.


Ne Olmuştu
Kasım 2022 tarihinde Resmi Gazete'de yayınlanan yönetmelikle ile, “Kur’an-ı Kerim Basım ve Yayım Kriterleri Hakkında Yönetmelik" ( Yönetmelik İçin Tıklayınız ) doğrultusunda, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yetkisinde olan uygulama ile İslam Dini'ne aykırı olarak yayınlanan tüm Kuran-ı Kerim ve mealleri ile tefsirlerin olması gereken dışında yapılan baskıları toplatılıp “mehabetine uygun şekilde” imha edilecek", denilmişti.
Bu yönetmelik üzerine harekete geçen Diyanet İşleri Başkanlığı , piyasa da bulunan dini yayınları denetlemeye başlamıştı.
İstanbul sulh Ceza Mahkemesi ‘İslam Dini’nin temel nitelikleri açısından sakıncalı unsurlar içerdiği’ gerekçesiyle ‘Yaşayan Kur’an Türkçe Meal-Tesfir’ adlı eserimiz hakkında basım, dağıtım yasağı ve toplatma kararı vermişti.

@erolkaranet - 14.03.2023
Hukuk, Yaşam, Din, Sağlık, Magazin, Turizm

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.

Reklam

Reklam

İlginç Bilgiler

Reklam