@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Cemrelerin Sonuncusu 6 Mart'ta Toprakta
Baharın gelişini müjdeleyen cemrelerin sonuncusu, 6 Mart günü düşüyor.

İlki 20 Şubatta havaya, ikincisi 27 Şubat'ta suya düşen cemrelerin üçüncü ve sonuncusu 6 Mart'ta toprağa düştüğü varsayılıyor.

CEMRE NEDİR ?
Cemre kelime anlamı olarak ateş, sıcak ya da kor anlamına geliyor. Diğer bir anlamı ise, Müslümanların hac sırasında Mina vadisinde attığı taşlardan meydana gelen yığındır. Anadolu'da yaygın olarak kullanılan geleneksel halk takviminde yıl, ”kasım günleri” ve ”Hızır günleri” olarak kış ve yaz diye ikiye bölünüyor. Kasım günleri, miladi takvime göre 8 Kasım'da başlıyor ve 179 gün sonra 5 Mayıs'ta sona eriyor.
 Kasım günleri, 4 yılda bir şubat ayı 29 çektiği zaman 180 gün oluyor. Hızır günleri ise 6 Mayıs'ta başlıyor ve 7 Kasım'a kadar 186 gün sürüyor. Cemrelerin düşmesi, Kasım günlerinden Hızır günlerine, başka bir ifadeyle kıştan bahara geçişin sembolleri olarak gösteriliyor.
 Divan şairlerinin, cemre zamanlarında baharın gelmesi dolayısıyla önemli kişilere yazdıkları övgü şiirleri de Cemreviye olarak bilinir.
Halk takvimi ve inanışına göre, kasım günlerinin 100. gününden 5 gün sonra cemrelerin düşmeye başlıyor. 

CEMRE DÜŞÜNCE NE OLUR ?
Meteorolojik bir olay olarak bilinen cemre ise takvimlerde ilkbahardan önce birer hafta aralıkla havaya, suya ve toprağa düştüğü inanılan ısıtıcı (ısıl) güç veya sıcaklık yükselmesi olarak tanımlanır.
Bu başlangıç günle gecenin eşitlendiği 21 Mart günü ile daha da coşar. Artık gün süresi uzayacak, bitkiler fotosentez yapmak için daha uzun süre ışık alabileceklerdir. Doğanın üretkenliğinden karınlarını doyuracak olan insanlar da bu mübarek günü işaretlemek ve geliyor olan üretim döneminin bereketli olması için dilekler dilemek için kutlamalar yaparlar. O gün, nevruz günüdür, doğa için yeni bir yılın başlangıcı olduğu için Farsça “yeni gün” anlamına gelen, “nevruz” dünyadaki bütün yerel kültürler için bir özel gün, bir kutlama vesilesi olur. Şenlikler yapılır, yemekler pişirilir, eğlenceler yapılır.

Baharınız şimdiden kutlu olsun!

@erolkaranet - 02.03.2023
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.