@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner


Reklam

erolkaranet

Bu Yıl Ramazan 29 Gün
Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı bu yıl Ramazan ayının 29 gün süreceğini açıkladı.
22 Mart Çarşamba akşamı ilk teravih namazının kılınacağı ve Müslümanların 23 Mart 2023 Perşembe günü ilk oruçlarını tutacağı on bir ayın sultanı Ramazan'ın ay takvimine göre bu yıl 29 gün olarak yaşanacağı belirtildi.
Ramazan Bayramı ise 21 Nisan'da başlayacak.

Ramazan Neden 29 Gün 
Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu'ndan edinilen bilgiye göre, 1978'te İstanbul Rü'yeti Hilal Konferansı ve 2016'da Uluslararası Kameri Aybaşları ve Hicri Takvim Birliği Kongresinde alınan kararlar neticesinde kameri ay başı hesap ve haritalarının yapıldığını, bunun için astronomik olarak "içtima (toplanma)" ve "rüyet (görme)" olaylarını dikkate aldıklarını vurgulandı.
Dünya, Ay ve Güneş'in aynı doğrultuda bir araya gelmesiyle içtima olayının yaşandığını açıklayan kurul, "Bu anda dünyanın neresinden bakarsanız bakın güneş ışığının kuvveti nedeniyle hilal olarak ayı görmek mümkün değildir. Ay dünyanın etrafında dönüyor biliyorsunuz. Bu, 8 derecelik açıya ulaştığında ilk defa dünyanın herhangi bir yerinde hilal görülmeye başlıyor. İşte biz, bu anı hesaplıyoruz. Bu ilk defa görülme dünyanın neresinde oluyor, ona göre kameri ay başı haritalarımızı çiziyoruz. Hilalin görülme durumuna göre kameri aylar bazen 29, bazen 30 gün çeker. Üst üste 30 gün olduğu da yaşanabilir.

@erolkaranet - 17.08.2023

Hukuk, Yaşam, Din, Sağlık, Magazin, Turizm

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.

Reklam

Reklam

İlginç Bilgiler

Reklam