@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner


erolkaranet

Arabistandan Ramazan Umresinde Bir Defa Kuralı..




Covid-19 sonrası sürekli bir değişime sahne olan Mekke ve Medine'deki uygulamalar umrecileri hayal kırıklığına uğratmaya devam ediyor.
Suudi Arabistan, covid -19 salgını sonrası sürekli kısıtlamalar getirdiği umre ve hac ibadetlerie bağlı olarak yapılacak ziyaretleri Ramzan 2023 umresinde daha da artırmaya çalışıyor.
Bir süre önce yazdığımız "Arabistan, Umrede Özgürlükleri Kısıtladı.." yazımız (okumak için tıklayınız) da belirttiğimiz kısıtılamalara yenileri eklendi. Ramazan ayında umreci sayısının artış göstermesini de bahane eden Suudili yetkililer, tavaf alanını Ramazan ayı içerisinde sadece bir kez ziyaret edilebileceği yönünde önlem almaya başladı.

Medine'de Cennet Bahçesi, Mekke'de Tavaf Alanı Sadece Bir Kez
Peygamber Camiinde kadınlara Ravza-ı Mutahhara'yı 4 günlük sure içinde bir kez görmesine izin veren krallık, bu uygulamaya erkekleri de ilave etti. Bununla birlikte daha önce sadece umre yapan ihramlı ziyaretçilere açık olan tavaf alanına bu kez ihramlı da olsa bir ay içerisinde bir kez tavaf alanına dolaşma imkanı sunulacağı öğrenildi. Bunun içinde 2029 yılından beri uygulamaya konulan ve cep telefonlarına indirilen NUSUK adlı uygulama ile yapılacağı öğrenildi. Türkiye'den giden umrecilere kafile sorumluları tarafından alınan izinlerle Peygamber efendimizin kabrini ve tavaf alanına girme imkanı sağlanacağı edinilen bilgiler arasında yer aldı.
Suudi medyasından da edinilen bilgilere göre, 23 Mart 2023'te başlayacak olan Ramazan ayında umre yapacak olanlar Suudi Hac ve Umre Bakanlığı'nın Nusuk uygulaması aracılığıyla Ramazan ayında umre yapmak için izin alacaklar.
Bakanlık, platformun yerli ve yabancı hacıların kutsal ay boyunca Ulu Camii'nin kapasitesine göre uygun umre tarihlerini bulmalarına, ihtiyaçlarına en uygun olanı seçmelerine ve gerekli izinleri almalarına yardımcı olduğunu söyledi.
Bakanlık, Ramazan ayında umre yapmak isteyen herkesi, aşırı kalabalığı önlemek için gerekli izinleri almalarını ve belirtilen tarihe uymalarını sağlamaya çağırdı. Hacıların Ramazan ayında sadece bir kez ritüel gerçekleştirmelerine izin verileceği belirtildi.
İzinleri kaçıranların ya da izin almayanların Medine'de cennet Bahçesinde, Mekke'de tavaf alanına girmesi yasak..
Yetkililer, kuralların hacıların rahatını ve güvenliğini sağlamaya yardımcı olmak ve mümkün olduğu kadar çok Müslümanın umre yapmasına izin vermek için tasarlandığını da sözlerine ekledi.

Suudi Geliri Artırmak İçin her Yola Başvuruyor

Ülkenin her tarafını gezme imkanı datanıyan ve gayrimüslimler olmak züere her vize isteyene kapılarını açan Suudi Arabistan'ın tek derdi, ülke gelirini artırmak oldu. Veliaht Prens Muhammed bin Salman'ın ekonomik reform planı, Umre ve Hac kapasitesini yılda 30 milyon hacıya çıkarmayı ve 2030 yılına kadar 13,32 milyar dolar (50 milyar riyal) gelir elde etmeyi amaçlıyor . 
Suudi Arabistan Perşembe günü yaptığı son vize reformlarında, Körfez İşbirliği Konseyi (GCC) ülkelerinde ikamet edenlerin artık meslekleri ne olursa olsun Suudi turist vizesi alabileceklerini duyurdu.
Nusuk uygulaması nedir?
Hacı adayları ve umreciler için App Store ve Google Play’den ücretsiz indirilebilen daha önce Eatmarna olarak adlandırılan Nusuk, hem Hac hem de Umre planlamak ve eVisa başvurusu yapmaktan konaklama ve uçuş rezervasyonuna kadar tüm seyahati organize etmek için Krallığın resmi platformudur.

@erolkaranet - 15.03.2023
Hukuk, Yaşam, Din, Sağlık, Magazin, Turizm

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.