@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Reklam


Göz Damlası Tehlike Saçıyor
Amerika Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), kullanılan göz damlalarının bırakılması gerektiği konusunda uyarılarda bulundu. ABD Hastalık ve Kontrol Önleme Merkezleri, ülkede artan kalıcı görme kaybı vakalarının artması ve bir kişinin de kan dolaşımı enfeksiyonu nedeni ile hayatını kaybetmesinin ardından bazı uyarılarda bulundu. Açıklamada. tüketicileri EzriCare Yapay Gözyaşlarını kullanmayı bırakmaları gerektiği belirtildi.
CDC 20 Ocak tarihli bir açıklamada, antibiyotik tedavisine dirençli bir bakteri türü olan Pseudomonas aeruginosa (PDF) ile enfekte olmuş 11 eyalette en az 50 kişinin etkilendiğini tespit etti. 
New Mexico halk sağlığı yetkilileri 10 Ocak'ta yaptıkları açıklamada (PDF), P. aeruginosa testi pozitif çıkan 11 hastanın her birinin altta yatan göz hastalıkları olduğunu ve enfeksiyondan önce ilaçlı göz damlası veya suni gözyaşı kullandığını söyledi. Şimdiye kadar, bu hastaların beşinde damla ile tedavi edilen bir gözde görme kaybı oluştuğunu açıkladı. Pozitif örnekleri olan hastaların "çoğunluğu" CDC'ye testten önce göz damlası kullandıklarını ve en sık bahsedilen markanın EzriCare Yapay Gözyaşı Damlası olduğunu söyledi.
CDC, bu bakterinin salgına neden olan tür ile eşleşip eşleşmediğini doğrulamak için daha fazla testten yapılması gerektiğini belirterek, "Açılmamış EzriCare Yapay Gözyaşı şişelerinin testleri devam ediyor. Önlem olarak EzriCare Yapay Gözyaşlarını kullanmayı bırakın.” açıklamasını yaptı.
Diğer yandan, EzriCare, 24 Ocak'ta yaptığı açıklamada , şirketin göz damlalarıyla bağlantılı enfeksiyonlara ilişkin devam eden soruşturmayla ilgili olarak düzenleyicilerden herhangi bir tüketici şikayeti, olumsuz olay raporu veya bildirim almadığını duyurdu.
Şirket ayrıca soruşturma altındaki ürünü üretmediğini de söyledi. EzriCare, EzriCare Yapay Gözyaşlarının ABD'de Aru Pharma tarafından formüle edildiğini, tasarlandığını ve ithal edildiğini ve Hindistan'da Global Pharma Healthcare PVT tarafından üretildiğini söyledi.
EzriCare, "Yine de büyük bir dikkatle, EzriCare gelişen bu durum sırasında olası güvenlik endişeleri hakkında daha fazla ayrıntı keşfedene kadar EzriCare Yapay Gözyaşları Kayganlaştırıcı Göz Damlası'nın herhangi bir bölümünü kullanmayı bırakmanızı tavsiye ediyor" dedi. Tüketiciler, soruları veya endişeleri için info@ezricare-info.com adresinden iletişime geçebilir.

Önemli Uyarı
Acil durum bildirisinde halk için öneriler
CDC ve FDA’dan ilave açıklama gelene kadar EzriCare Yapay Gözyaşlarını kullanmayı bırakın.
Hastalara sağlık uzmanları tarafından EzriCare Yapay Gözyaşı kullanmaları önerildiyse, alternatif bir suni gözyaşı ürünü kullanmak için sağlık uzmanlarıyla görüşmelidirler.
EzriCare Yapay Gözyaşları kullanan ve gözden akıntı, göz ağrısı veya rahatsızlığı, gözde veya göz kapağında kızarıklık, gözde bir şey hissi, ışığa karşı artan hassasiyet veya bulanıklık gibi göz enfeksiyonu belirti veya semptomları olan hastalar vizyon, zamanında tıbbi yardım almalıdır. Şu anda CDC, bu ürünü kullanmış olan ve herhangi bir enfeksiyon belirti veya semptomu yaşamayan hastaların test edilmesini önermemektedir.

Bu Göz Enfeksiyonlarının Arkasındaki Bakteri Nedir ?
CDC'ye göre P. aeruginosa , pnömoni , kan dolaşımı enfeksiyonları, idrar yolu enfeksiyonları ve cerrahi bölge enfeksiyonları dahil olmak üzere birçok enfeksiyon türüne neden olabilir . Yaygın olarak reçete edilen birçok antibiyotikle tedaviye dirençli, sayıları giderek artan organizmalardan biridir.
CDC'ye göre, rimel aplikatörleri ve kontakt lenslerin uygunsuz kullanımı veya bakımı ile ilgili bazı vakalar da dahil olmak üzere P. aeruginosa'dan kaynaklanan göz enfeksiyonlarına dair daha önce bazı raporlar olmuştur .
Reçetesiz satılan göz damlaları kuruluk, kaşıntı ve kızarıklık gibi çeşitli durumları gidermek için kullanılabilir. Mayo Clinic'e göre yapay gözyaşları, genellikle kuru gözü rahatlatmak için kullanılan kayganlaştırıcı göz damlalarıdır .

Kaynak : Dünya Basını - 05.02.2023 - @erolkaranet
Hukuk, Yaşam, Din, Sağlık, Magazin, Turizm

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.