@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner


erolkaranet

Suudilerin Yeni Kabesi.. Mukaab, Ebrehe'yi Hatırlattı
Suudi Arabistan, Yemen kralı Ebrehe'nin izinde.
Ebabil kuşlarının Allah-u Teala'nın emriyle binlerce fil ordusunu taşlarla yerle bir ettiği ordunun başlındaki alçak Ebrehe günümüzde hortladı.
Ve Arabistan'ın orta yerine mukaab adını verdiği dörtgen bir yapı yapıyor.
Arapça küp anlamına gelen Mukaab'ın içerisinde 100 bin yerleşim birimini, 9 bin otel odasını, 980 bin metrekareyi kaplayan mağazaları ve 1.4 milyon metrekarelik ofis alanını yerleştirmeyi düşünen Suudi Arabistan, kendi felaketine adım adım yaklaşıyor.
Önce tevhid bayrağını ayaklarına düşüren, kutsal toprakları gayrimüslimlere açan, çekirgelerim saldırısına uğrayan, fırtınalarla ve çöllerde açan yeşilliklerle gelen uyarılara aldırmayan Suudi, bu kez kendine ilk bakışta Muazzam Kabe'yi anımsatan yeni bir Kabe tarzı yapıyı Riyad kent merkezinde yapmak için harekete geçti.


Videolu tanıtımlara "yeni bir ikon" adının verilmesi de Suudi'nin gerçek amacı da ortaya koymaktadır.
Suudi Arabistan Kamu Yatırım Fonu'ndan yapılan açıklamada, projede bir müze, teknoloji ve tasarım üniversitesi, sürükleyici bir tiyatro ve 80'den fazla eğlence mekânının yer alacağı belirtildi.
Veliaht Prens Muhammed bin Salman projenin tanıtımını yaparak, devasa yapının kenti geliştireceğini ve Yeni Murabba Geliştirme Şirketi'ne başkanlık edeceğini duyurdu.
Middle East Eye'da yer alan habere göre, Veliaht Prens Muhammed bin Salman, proje için "Riyad'ın yeni yüzü" ve "dünyanın en büyük modern kent merkezi olacak" dedi. "Riyad'ın yeni yüzü" olarak nitelendirilen yapı, "dünyanın inşa edilmiş en büyük yapılarından biri" olacak
Riyad Havalimanı'na 20 dakikalık mesafede yer alacak dev yapının içinde ise spiral şeklinde bir gökdelen yer alacak.
Söz konusu gökdelen, ülkenin geleneksel mimari tarzı Necid'den ilham alan, üst üste binmiş üçgen yapılardan oluşan bir cepheyle çevrelenecek ve hepsi birlikte arapça küp anlamına gelen Mukaab adı verilen yapıyı oluşturacak.
Projenin en geç 2030'da biterek Suudi Arabistan'ın gayri safi yurtiçi hasılasına yaklaşık 48 milyar dolar petrol dışı gelir kazandırması bekleniyor.
Proje yaklaşık 100 bin yerleşim birimini, 9 bin otel odasını, 980 bin metrekareyi kaplayan mağazaları ve 1.4 milyon metrekarelik ofis alanını içerecek.


Projenin duyurulmasının ardından, birçok sosyal medya kullanıcısı mega yapının Kabe'ye benzediğini söyleyerek tepki gösterdi.
Almustakillah TV Başkanı ve Londra Üniversitesi'nde öğretim üyesi olan Yazar Dr. Muhammad al-Hachimi al-Hamidi, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Muhamed bin Salman Riyad'da kendi Kabe'sini mi inşa ediyor?" ifadelerini kullandı.
Gazeteci Murtaza Hüseyin ise, "Özellikle kapitalizme adanmış yeni bir Kabe inşa etmek biraz abartılı" dedi. Akademisyen Esad Ebu Halil de, "Veliaht Prens kendi Kabe'sini inşa ediyor" sözleriyle tepkisini dile getirdi.
Uluslararası Af Örgütü'nden Peter Frankental , yaptığı açıklamada, Neom üzerinde çalışan şirketlerin "ahlaki bir ikilemle" karşı karşıya olduklarını ve projeye devam eden katılımları hakkında "iki kez düşünmeleri" gerektiğini söyledi.
Biz de Suudi'ye Ebrehe ordusunu hatırlamasını, başına gelenleri bir kez daha düşünüp Firavunun izinden gitmekten vaz geçmesini, Kabe'yi andıracak bir yapı yerine farklı projelerle nereye gidiyorsa gitmesini tavsiye ediyoruz.

Ebrehe Kimdir
Tarihte Fil Vak‘ası olarak bilinen olayın kahramanı, Yemen valisi. Ebrehe Fil Suresinde bahsedilen krallardan biridir. Ebrehe, Yemen'de, Aksum Krallığı'na bağlı Hristiyan bir validir ve Arapların her sene hac amacıyla Mekke'ye gitmelerini istemez. San'a'da büyük bir kilise yaptırır ve ismini Kuleys koyar.
Ebrehe Habeş Kralı'na halkın hac için ancak Kuleys'i ziyaret edebileceklerini, Mekke'ye gidenlere izin vermeyeceğini yazarak onun da desteğini alır.
Ebrehe'nin haccı engelleme niyeti Yemenli Arapları öfkelendirdi. Rivayete göre Nukayl isminde bir yerli, Kuleys'e girerek kimsenin olmadığı bir zamanda içeriyi harabeye çevirir, kirletir ve kayıplara karışır. Ebrehe ağır bir hakarete uğramıştır.
Olayın üzerine bir de kilisenin yanması eklenince vali intikam almaya karar verir, Kâbe'yi yıkmak ve enkazını fillerle Yemen'e taşımak için dört bin fil ve üç yüz bin Habeşli'den oluşan ordusu ile harekete geçer.
Mekke çevresine kadar gelen öncüler Mekkelilerin koyun ve develerini alıp konaklama yerleri olan Taif'e kaçırırlar. Ebrehe, Mekke emiri olan Abdulmuttalib'in pazarlık tekliflerini de geri çevirir.
Ordu Mekke üzerine yürümeye hazırlanırken gökyüzü Kızıldeniz tarafından gelen Ebabil kuşları ile dolar, gagaları ve ayaklarında taşıdıkları taşlar ile Ebrehe ordusunu taş yağmuruna uğratırlar.
İstilacı ordu bozguna uğrar. Kalanlar Ebrehe de içlerinde olmak üzere perişan bir vaziyette Yemen'e doğru kaçarlar.
Ebrehe, bu saldırı sırasında etleri parçalanarak, çürümüş halde San'a'ya dönerken, Hasm kabilesinin yaşadığı bölgede ölür.

@erolkaranet - 20.02.2023
Hukuk, Yaşam, Din, Sağlık, Magazin, Turizm

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.