@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Parayla Ödev ve Tez Hazırlatanlar Hazırlayanlardan Şikayetçi

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) akademik danışmanlık adı altında para karşılığı tez ve ödev yazan 17 internet sitesi hakkında suç duyurusunda bulundu. Bir ofis hakkında dolandırıcılığa teşebbüsten kamu dava açıldı.
Geçtiğimiz yıl parayla ödev ve tez hazırlayanlara karşı suç duyurusunda bulunan ve daha sonra tespit edilenlere dava açan YÖK, bu konudaki mücadelesini sürdürürken etik olmayan şekilde ödev ve tez hazırlatanlar da hazırlayan kişilerden şikayetçi olmaya başladı.

TEZ HAZIRLAMA 30 BİN TL
Yükseköğretim Kurulu (YÖK) akademik danışmanlık adı altında yüksek lisans ve doktora yapmak isteyenlere para karşılığı tez yazanlarla ilgili mücadele etmeye devam ediyor. Adeta, önü alınamaz bir sektöre dönüşen, ortalama 30 bin TL fiyat karşılığı tez, ödev, bitirme projeleri yapanlardan bazıları da kendilerine tez yazdırmak isteyenleri mağdur etmeye başladı. Tez yazdırmak için para verenler kendilerinin dolandırıldıklarını iddia ederek kişiler hakkında Cimer üzerinden şikayetçi olmaya başladı.

SAVCILAR "DELİLLER YETERSİZ"
YÖK'ün para karşılığında ödev ve tez hazırlayanlar hakkında suç duyurusu yapması üzerine harekete geçen savcılıklar tespit ettikleri internet sitelerine engelleme kararı verirken,, şikayetçi olunan şahıslarında ifadelerini almaya başladı. Ancak, sonuç YÖK'ün istediği gibi olmadığı da öğrenildi. Zira, savcıların suç duyuruları sonucunda genel olarak 'delil yetersizliği' nedeniyle kovuşturmaya yer olmadığına dair kararlar verdiği öğrenildi.
Sunulan delillerde kimi akademisyenlerin para karşılığı tez yazdığı, kimi öğrencilerin de o tezleri kendilerininmiş gibi üniversitelere sunduğu ve gizlilikte dayanışma göstermeleri yüzünden kesin sonuç alınamadığı görüldü.

TEZ HAZIRLATANLAR ALDATIKLARINI SÖYLÜYOR  
Etik olmayan şekilde üçüncü şahıslarca hazırlanan tez ve ödevlerle hak etmedikleri unvanlara kavuşmaya çalışanlar ya da okullarından mezun olmaya çalışanların bir kısmı da ödev hazırlatmak için verilen paraların karşılığı alamadıklarını iddia ederek şikayetçi olmaya başladı.
Ahlaki ölçüler dışına çıkarak kendilerinin bizzat emek harcayarak yapmaları gereken ödev ve tezleri hazırlatacakları kişilere hem paralarını kaptırdıklarını hem de istedikleri sonuca ulaşamadıklarını belirterek şikayetçi olduklarını ifade ediyorlar. Kimi ödevlerin eksik, kaynaksız, istenilen sayfa sayısından az, Google'dan kopyala yapıştır yapılarak hazırlandığını, akademik tarzda hazırlanacak tezlerin orta öğretim öğrencisinin yapabileceği şekilde hazırlandığını iddia edenlerle, avans paralarını gönderip ödevlerinin yapılmadığını, boşa giden paraları olduğunu belirtenler Cimer üzerinden şikayet etmeye başladılar.

TEZ YAZIM BÜROLARI NEDİR ?
"Tez yazım bürosu", "Akademik danışmanlık", "Bitirme projesi danışmanlığı" ve 'Tez danışmanlığı' gibi adlar altında faaliyet gösteren yerlerde lisans tezleri, yüksek lisans tezleri ve doktora tezleri, bu yerlerin çalışanları tarafından baştan sona hazırlanıyor.
Bu işi yapanlar yani, ödev ya da tez yazanlar genelde telefon ya da whatsapp üzerinden görüşme yapıyor. Yüz yüze iletişim kurmuyorlar. İlgili ödev ya da tez mail üzerinden öğrenci ya da akademisyene ulaştırılıyor. Fiyatlar sayfa sayısı ya da akademik unvan derecesine göre değişiyor. Sayfa başı 15 ile 200 lira arasında değişen fiyatlarda yazılan tezler, doktora için 30 bin liraya kadar ulaşabiliyor. Erken başvuranlara indirim yapanlar ya da taksit uygulayan siteler var. Tezin teslimine 1 hafta ya da 10 gün gibi kısa bir süre kalmışsa fiyat 3 katına çıkıyor.
Bir araştırmaya göre ülkede yılda yazılan 30 bin tezin üçte biri, ‘tez danışmanlık merkezi’ adı altında faaliyet gösteren bu kişilerin elinden çıkıyor

TEZİN YAZDIRILIP YAZDIRILMADIĞI TESPİT EDİLEBİLİR Mİ ?
Genellikle yüksek lisans yapanların dışarıya tez yazdırdığını söyleyen kaynaklar akademik kurulun tezi kimin yazıp kimin yazmadığını, parayla yazılıp yazılmadığını bulmanın bir yolu olduğunu belirtiyorlar. YÖK'ün hassasiyetle üzerinde durduğu, suç duyurusunda bulunduğu ne yazık ki kesin sonuca ulaşılamadığı bu durumun en kesin çözümü olarak tez hazırlayarak kuruma sunun öğrencinin tez üzerinden bir kurul karşısında sınava tabi tutulmasının sağlanması ve konuya ne kadar sahip olduğunun tespitinin sağlanması ile olabileceği belirtiliyor

Erol Kara - 21.02.2023 - @erolkaranet
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.