@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner


Reklam

erolkaranet

Müteahhitlere Yurt Dışı Yasağı
Adalet Bakanlığı'ndan Başsavcılıklara yazı: Çürük bina yapanlar kaçmasın
10 şehrimizde binlerce binanın yıkılmasının ardından eksik çimento, demir ya da yanlış uygulamalardan dolayı yıkılan binaların sorumlularının Adalet önünde hesap verebilmesi için tüm savcılıklara talimat geçirilerek, en kısa zaman da sorumluların tespit edilerek kaçmaması için gerekli tedbirlerin alınması istenildi.
Firarların önlenmesi için Adalet Bakanlığı tarafından başsavcılıklara yazı göndererek bünyelerinde 'Deprem Suçları Soruşturma Büroları' kurulmasını istedi. Ayrıca, binalarla ilgili delil toplama işlemlerinin ve şüphelilerle ilgili gözaltı, tutuklama veya yurt dışı çıkış yasağı gibi koruma tedbirlerinin süratle yerine getirilmesi vurgulandı.
Şüphelilerin kaçma ve delil karatma ihtimaline binaen gerekli yurt dışına çıkış yasağı, gözaltı veya tutuklama gibi koruma tedbirleri tereddütsüz alınacak. Kurtarma faaliyetleri gözetilerek delil toplama işlemleri koordineli bir şekilde yürütülecek.
Öte yandan, uzman kişilerden oluşan bilirkişi heyeti, Cumhuriyet savcısı nezaretinde olay yeri tespit işlemleri yapılacak ve tutanağa bağlanacak. Yapı ruhsatı, yapı kullanım belgesi, mimari ve statik projeler gecikmeksizin ilgili belediyelerden, yapı sahiplerinden ve yapı denetim firmasından temin edilerek bilirkişi heyetine tevdi edilecek.
Delil tespit işlemlerinde binaya dair adres, tapu kaydı, yıkıldığı deprem, yapı türü, taşıyıcı sistem, yapı ruhsatı veya yapı kullanım belgesi, varsa mimar ve betonarme statik proje bilgi ve belgelerin temin edilmesi, genel enkaz görüntüsü, kolon, kiriş, döşeme ve temel yapının video ve fotoğraflarının çekilmesi, yapılardan numune alınması sağlanacak.
Yazıda, yıkılan binaların müteahhit ve fenni mesul ile sürveyanları ve diğer sorumluların tespitine çalışılması, sorumlu olduğu tespit edilenler yönünden derhal gerekli soruşturma işlemlerinin yapılması, kaçma ve delil karatma ihtimaline binaen gerekli koruma tedbirlerine tereddütsüz başvurulması gerektiği kaydedildi.

Kaynak : Adalet Bakanlığı - 13.02.2023 - @erolkaranet
Hukuk, Yaşam, Din, Sağlık, Magazin, Turizm

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.

Reklam

Reklam

İlginç Bilgiler

Reklam