@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

İmam Nikahlı Eş Şehit ya da Dul Maaşı Alamaz




Dul maaşı, eşi vefat eden kadınların yaşamlarını kolaylaştırmak, ihtiyaçlarına karşılamalarına destek olmak için verilen bir maaştır.
Danıştay, medeni nikâhı olmayan kadınlara dul aylığı bağlanmaması yönünde yer alan kararları onaylamaktadır. Bu nedenle resmi nikâhı olmayan kadınlara, sosyal güvenlik kurumlarından dul aylığı bağlanmıyor.
Resmi nikahı olmayan, eşi vefat etmiş kadınlar eşlerinden dolayı maaş alamazlar. Ayrıca dul maaşı, cenaze parası gibi sosyal yardımlardan da faydalanamazlar.
Resmi nikahı olmayan ve eşi vefat eden kadınlar, babaları da vefat etmiş ise varsa, babalarından dolayı maaş alabilirler. 
İmam nikahı ile evli olan kadınlar eşleri vefat ederse yardım parası başvurusu yapabilir. Bunun yanısıra, resmi nikahı olmayan eş eşinin vefatı nedeniyle destekten yoksunluk maddi tazminat talebinde bulunabilir
Destekten yoksun kalma tazminatı, bir maddi tazminat davası türüdür. Ölen kişinin yaşamında maddi veya manevi destek vererek yanında olduğu kişilere öldüğü için destek olamaması sebebiyle destekten yoksun kalan kişilere verilir. Destekten yoksun kalma tazminatı, destekten yoksun kalan kişilere hayatlarındaki bu eksilme dolayısıyla güçlük yaşamamaları için kabul edilmiş bir maddi tazminat davası türüdür. Hak sahipleri, aynı dava içinde manevi tazminat da talep edebilirler.

@erolkaranet - 21.02.2023
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.