@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Reklam


Hepsiburada Müşterileriyle Dalga mı Geçiyor
Doğan Holding'in kuruluşlarından ve sanal marketler topluluklarından biri olan Hepsiburada'dan ürün satın almak isteyen bir vatandaşımızın yazdığı şikayet bir çok müşterinin de yaşadığı bir konu olduğu için sayfamıza almaya karar verdik.
Zira önce pazarlayan, siparişi alan, onaylayan, ödemeyi kabul eden ve 3 - 4 gün veya daha sonraki günlerde siparişi iptal ederek ya da eksik ürün göndererek müşterileriyle adeta dalga geçen hepsiburada'nın son aylarda önü alınmayan şekilde tüketiciyi aldatmaya başladığı yüzlerce şikayetle ortaya çıktı.
Vatandaşımız hepsiburada'nın "ebebek" firması adına satışa sunduğu 30lu 4 paket Sleepy marka 120 ad ürünü 61,19 TL'den  479095457 nolu sipariş ile satın almak istiyor. 


Süreç sonunda ödemeler alınıyor ve kurye ürünü müşteriye teslim ediyor. Müşteri toplamda 4 paket (120 adet) gelmesi beklenen ürün yerine torbadan 1 paket 30 tane çıktığını görüyor


Müşteri Eksik ürün talebini açarak hepsiburada'ya ulaşıyor. Talep kabul ediliyor gelen cevap sinir bozucu
"Ürününüz incelenmiş olup, talep koşullarına uygun olmadığı için talebiniz red edilmiştir. "
"Talebiniz olumsuz sonuçlandı" yazarak müşteriye dönen Hepsiburada'nın kendi web sitesinden cevabı Hepsiburada'dan SMS yoluyla gelen cevap köşe bakkalındaki bir esnaftan gelmeyecek kadar itici. Özetle "paran kadar alırsın" der gibi.. 
 İşte o cevap

"... ödediğiniz tutar sleepy natural bebek bezi 3 beden 30'lu ürün içindir. Telafi amaçlı hesabınıza 7 gün kullanım süreli 20 TL kupon tanımladık. Dilerseniz ürününüzü iade edip yeni sipariş oluşturabilirsiniz"

Marketlerde nasıl "raf fiyatı kasada da aynen geçerlidir "kuralı uygulanıyorsa, hepsiburada'nın web sayfalarından satışa koyduğu ürün ve fiyatları da aynı yasaya tabidir. Burada müşterinin hatası yoktur. 
Ancak hepsiburada nedense verdiği cevap ile müşteriyi suçlayacak şekilde ve "beğenmiyorsan iade et, paran o kadar yetti" der gibi sokak kabadıyısı gibi davranıyor 

Bitti mi bitmedi tabi, müşteri ne 20 TL 'yi istiyor ne de siparişin iptalini. Verdiği siparişi ya da 4 adetlik sleppy ne kadar tutuyorsa onun bedelini istediğini telefonla arayan müşteri temsilcisine iletiyor. 
Müşteri "oklava tahtası " derken müşteri temsilcisi "bayram haftası" deyip şu cevapları veriyor. 

Bunun yanı sıra müşterinin bilgisi dışında istediği gibi siparişi iptal edebiliyor. Siparişi alan müşteriye "malı iade et" diye de direktif veren hepsiburada müşteriyi adete elemanı gibi kullanıyor. Alınan ürün bir de kargoya teslim edilecekmiş. Ya da iade etmiyorsan razı olacaksın..

Aşağıda bir kaç tane farklı müşterilerin de şikayetlerine yer verdiğimiz hepsiburada'nın yaptığı satışlarda düşük fiyat göstererek satışa sunduğu ve ardından sipariş veren müşterilerine ürünleri göndermediği, farklı ürün gönderdiği, eksik ürün gönderdiği, hatalı ürün gönderdiği gibi sayısız şikayet örneklerini de buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz. 
Tüketicinin Bilgilendirilmesi ve Menfaatlerinin Korunması ( Kanunun Tam Metni için tıklayınız )
Fiyat etiketi
MADDE 54- (1) Perakende satışa arz edilen malların veya ambalajlarının yahut kaplarının üzerine kolaylıkla görülebilir ve okunabilir şekilde tüketicinin ödeyeceği tüm vergiler dâhil satış fiyatı ve birim fiyatını gösteren, üretim yeri ve ayırıcı özelliklerini içeren etiket konulması; etiket konulması mümkün olmayan hâllerde aynı bilgileri kapsayan listelerin görülebilecek şekilde uygun yerlere asılması zorunludur. Hizmetlerin tarife ve fiyatlarını gösteren listeler de bu madde hükmüne göre düzenlenerek asılır.
(2) Etiket, tarife ve fiyat listelerinde belirtilen fiyat ile kasa fiyatı arasında fark olması durumunda tüketici lehine olan fiyat uygulanır. 
(3) İndirimli satışa konu edilen mal veya hizmetlerin indirimli satış fiyatı, indirimden önceki fiyatı, tarife ve fiyat listeleri ile etiketlerinde gösterilir. İndirimli satışa konu edilen mal veya hizmetlerin indirimden önceki fiyattan daha düşük fiyatla satışa sunulduğunun ispatı satıcı veya sağlayıcıya aittir. (4) Bakanlık, belediyeler ve ilgili odalar, bu madde hükümlerinin uygulanması ve izlenmesine ilişkin işleri yürütmekle görevlidirler. (5) Etiket, tarife ve fiyat listeleri, indirimli satışlara ilişkin süre ile diğer uygulama usul ve esasları yönetmelikle belirlenir.

@erolkaranet - 27.02.2023
Hukuk, Yaşam, Din, Sağlık, Magazin, Turizm

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.