@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Reklam


Gözlerinizdeki Sorunlara Kısa Çözümler
Gözler hayatımıza açılan yegane pencere.. Kimi gözler insanı aşık eder, kimileri, korkutur, kimilerinden tüm duygular belli olur, kimilerinde gizemli hale gelebilir. Beğensek te beğenmesek te, küçük ya da büyük gözler, rengarenk olanlar, siyah beyaz bakıp renkli görenler, renkli bakıp siyah beyaz görenler. Hasılı gözler ruhun aynasıdır..
Gözler yüzümüzün daha güzel ve çekici görünmesi için en önemli organlardan biridir. Gözlerimizin rengi, şekli veya büyüklüğü genetiktir ve bunu değiştirmek de bizim elimizde değildir. Gözlerinizde değişik sorunlar olabilir. Mesela gözleriniz şişebilir . Gözleriniz küçükse, basit birkaç makyaj hilesiyle olduğundan büyük, gösterişli ve çekici hale getirebilir, bu durumu lehimize çevirebiliriz. 

Peki, nasıl olacak derseniz yazımızda.. 
Bu yazımızda gözlerimize yapacağımız pratik dokunuşlarla bir kaç soruna çözüm aktaracağız.
Bu yazıyla yetinmez de merak ettiğiniz sorunlarınız olursa bize yazabilirsiniz. 

Göz Kapağı Şişliğine Ne İyi Gelir?
 • Göz kapaklarınızın etrafındaki deriyi suyla karıştırılmış bebek şampuanı ile yıkayın ve durulayın göz kapağı ‘ovma’ pedleri ile bulamazsanız ipeksi yumuşak bir bez ile  nazikçe kurulayın.
 • Gözlerinizi yıkamak için steril salin veya suni gözyaşı kullanın.
 • Soğuk (kafeinli) çay poşetleri göz kapağı şişliği dahil soğuk kompres uygulayın. Kafein, gözlerinizdeki ve göz kapaklarınızdaki küçük kan damarlarını daraltarak sıvı sızıntısını ve göz kapaklarının şişmesini (ödem) azaltmaya yardımcı olur.
 • Çay banyosu yapın. Buharı çıkan ancak gözlerinizi yakmayacak sıcaklıkta çıkan buhar idealdir. Bir süre önce bir sonra diğer gözünüzü buhara tutarak dinlendirin.
 • Dinlenin ve başınız yüksekte uyuyun. Bu yatış şekli, sıvıların göz kapaklarınızdan ve çevresindeki dokulardan uzaklaştırılmasına yardımcı olacaktır.
 • Göz kapağı şişmesine sebep olabilen baş ağrısı geçene kadar kontakt lens takmayın. Kontakt lense alerjiniz olabilir, bu nedenle lensleri takmadığınız zaman şişlik olmuyorsa lens markanızı değiştirin. Hangi lensi takarsanız takın gözleriniz şişiyor ve rahatsız oluyorsanız gözlük kullanmaya devam edin. Bazen bir gözlük bile gözlerinizi çok daha güzel gösterebilir.
 • Arpacıklar ve diğer kızarıklar için, doktorunuzun enfeksiyon veya iltihaplanma için reçete ettiği ilaçlarla birlikte günde birkaç kez 5 ila 10 dakika sıcak kompres kullanın.
Küçük gözleri büyük göstermek için 14 ipucu

 • Öncelikle şişlikleri giderin.  Şişkin gözler gözlerinizi daha kapalı göstereceği için aynı zamanda olduğundan da küçük gösterir. Bunun için göz çevresine özel maskelerden yapın ya da hafifçe buz gezdirin. Gözlerinizdeki şişlikleri salatalık dilimleri ile tedavi edebilirsiniz.
 • Göz altı çizgileri için kapatıcı kullanın. Koyu halkalar, göz altlarındaki siyah çizgiler gözlerin daha küçük görünmesini sağlar. Göz çevresini aydınlatmak için uygun renkte bir kapatıcı ile göz çevresindeki morlukları gizleyin, gözleri ön plana çıkarın.
 • Her kadının bir kirpik kıvırıcısı olmalı! Fazladan 20 saniyenizi ayırın ve kirpiklerinizi kıvırın. Bu, gözleri daha geniş ve daha açık gösterecektir.
 • Kirpikleri uzatan bir maskara kullanın. Uzun ve ayrık kirpikler, gözlerde efekt yaratır.
 • Siyah bir eyeliner ile kuyruklu bir çizgi çekin.
 • Alt kirpiklerin dış kenarlarına doğru kalem çekin ama göz pınarlarına kalem değdirmeyin.
 • Göz içine beyaz kalem çekin.
 • Göz kapağının kıvrım yerlerine kahverengi far ile gölge yapın. Bu, gözleri vurgular.
 • Kaş kemiği üzerine aydınlatıcı sürün. İnci beyazı aydınlatıcı gözleri büyük ve parlak gösterir.
 • Kaşlarınızın kavisi belirgin ve yukarı doğru olsun. Kaşlar da gözlerin görünümünü etkileyen faktörlerdendir.
 • Kaşlarınızın bakımını aksatmayın. Gözleri küçük olan kimselerde kaşlar normalden daha fazla ön plandadır. Bu yüzden daha bakımlı olmak zorunda bu gözlerinizin daha büyük gözükmesini de sağlayacaktır.
 • Far bazı kullanın. Far bazı kullanmak hem makyajınız için düzgün bir temel olacak hem de daha uzun süre kalıcı olmasını sağlayacaktır.
 • Lavanta rengi far, gözleri daha parlak ve büyük gösterir. Lavanta ve mor tonları ile gölgeler yapın.
Göz altı morlukları nasıl geçer?
 • Soğuk kompres uygulamak.. Soğuk kompres, şişkinliği azaltmaya ve genişlemiş kan damarlarını daraltmaya yardımcı olabilir. Böylece koyu halkaların belirginliği azalabilir. Bu amaçla temiz havluya birkaç buz küpü sarılıp ve gözlere uygulanabilir. Bir bezin soğuk suyla ıslatılıp 20 dakika boyunca gözlerin altındaki cilde uygulanmasıyla da aynı etki elde edilebilir.
 • Uyku süresini artırmak.. Yeterince uyumak koyu halkaların görünümünü azaltmaya da yardımcı olabilir. Uykusuzluk cildin solgun görünmesine neden olarak koyu halkaları daha belirgin hale getirebilir. Koyu halkaların ortaya çıkmaması için günde en az yedi ila sekiz saat uyumak gerekebilir.
 • Uyurken başı yükseltmek Uyku sırasında gözaltlarında sıvı toplanmasını ve buna bağlı gelişen şişkinliği önlemek için başın birkaç yastıkla kaldırılması faydalı olur.
 • Göz altı morluğunuz sürekli varsa ve buu makyaj hilesi ile kapatamıyorsanız mutlaka bu konu ile ilgilenen bir doktor tarafından gerekli kontrolden geçerek, göz altı morluklarına sebep olan nedenin tespit ettirin.. Böylelikle, uzman yardımıyla, nedenini öğrenebilir ve sağlıklı çözümler bulabilirsiniz.
Göz altı torbalarından kurtulmak mümkün mü?
Bir uzman kontrolünde pigmentasyona ve göz altı şişkinliğine neden olan etkenler doğru tespit edilerek doğru tedavi uygulandığında elbette kurtulmak mümkündür.
Göz altı morluğunuz varsa mutlaka bu konu ile ilgilenen bir doktor tarafından gerekli kontrolden geçerek, göz altı morluklarına sebep olan nedenin tespit edilmesi önem taşımaktadır. Böylelikle, uzman yardımıyla, nedenini öğrenebilir ve sağlıklı çözümler bulabilirsiniz.
Limon suyu birçok vitamin özellikle C vitamini ve mineralden zengindir. Limon suyu içeriğinde sitrik asit bulunması nedeniyle cildi ölü deriden arındırma özelliğine sahip olan peeling etkili ve doğal bir kaynaktır; lekeleri ve kararmaları azaltıcı etkisiyle, cildi canlandırır. Bol oranda C vitamini barındırmasından dolayı düzenli bakım yapıldığında cildin solgun görünümünü düzelterek, canlılık ve pürüzsüzlük kazandırmaktır. Limon suyu emdirilmiş bir pamuk göz kapaklarına koyularak 5-10 dakika bekletilebilir. Göz kapağı ince ve hassas bir deri olduğu için süre uzun tutulmamalı ve göz kaçırmamaya dikkat edilmelidir.

Ağladıktan sonra şişen göz nasıl normale döner?
Kimi zaman ağlamak insanı rahatlatır. Ancak ağladıktan sonra gözlerde oluşan şişme o rahatlamanın yerini endişeye bırakabilir. Peki ağladıktan sonra şişen göz nasıl normale döner?
Ağladıktan sonra göz şişmesine karşı ilk önlem aslında ağlarken alınır. Yüzünüzü rahatlatın ve gözyaşlarının akmasına izin verin. Nefesinizi tutmak ve yüzü sıkarak gözyaşlarını içeride tutmak yüzdeki kırmızılığı ve şişkinliği daha kötü yapar. Düzenli ve derin nefes almaya çalışarak ağlayın. Bu şekilde bittikten sonra hem daha iyi görünebilir hem de daha rahatlamış olabilirsiniz.
Kızarma ve şişkinliği önlemek için yüzünüzü serin suyla yıkayın ve daha belirgin bölgelere odaklanın. Eğer makyajınız varsa ve bozulmuşsa, bir mendille düzeltin. Burnunuzu yumuşak bir kağıt mendile sümkürerek temizleyin.
Ağladıktan sonra göz şişmesini daha az belirgin hale getirmek için yatıştırıcı göz damlalarını kullanabilirsiniz. Bazı göz damlaları kırmızılığı azaltmak için özellikle üretilmiştir ancak klasik göz damlaları da etki sağlar. Her göze 1-2 damla damlatabilirsiniz. Kalan kırmızılığı sarı veya yeşil bazlı bir kapatıcı ile kapatın. Kapatıcıyı gözlerin altına ve burnun çevresine sürün, sonra da hafif bir pudra uygulayın.
Eğer ekstra zamanınız varsa gözlerinizin üstüne salatalık dilimleri veya soğutulmuş yeşil çay poşetleri de yerleştirebilirsiniz.
Özellikle de ağladıktan hemen sonra uyuyacaksanız, bunu yapmanız tavsiye edilir, çünkü uyurken göz kırpılmayacağından ve sıvılar boşaltılmayacağından gözler daha çok su tutabilir.

Derleme @erolkaranet - 13.02.2023
Hukuk, Yaşam, Din, Sağlık, Magazin, Turizm

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.