@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner


erolkaranet

Engelli Hakları Ulusal Eylem Planı Yayımlandı

Aile Bakanlığının yürütücüsü olduğu "Engelli Hakları Ulusal Eylem Planı (2023-2025)" ile ilgili genelge Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'nin 03.02.2023 tarihli sayısında yayımlandı.
2023-2025 yıllarını kapsayan eylem planı ile istihdamdan erişilebilirliğe, eğitimden sağlığa, siyasal yaşama katılımdan adalete erişime ve hakların korunmasına kadar, engellilikten kaynaklı ihtiyaçlara yönelik 275 faaliyet hayata geçirilecek.
Buna göre, istihdamdan erişilebilirliğe, eğitimden sağlığa, istihdamdan siyasal yaşama katılıma, adalete erişimden hakların korunmasına kadar geniş bir alanı kapsayan 'Ulusal Eylem Planı' ile engelli bireylerin engellilikten kaynaklı ihtiyaçları göz önünde bulundurularak belirlenen faaliyetler gerçekleştirilecek.

Resmi gazete'de Yayınlanan Genelge

"Cumhurbaşkanlığından:
Konu: Engelli Hakları Ulusal Eylem Planı (2023-2025)

GENELGE 2023/4

Engelli bireylerin toplumsal yaşamın her alanına tam ve etkin katılabilmeleri amacıyla atılması gereken adımların hak temelli ve kapsayıcı bir yaklaşım, güçlü iş birliği ve koordinasyonla gerçekleştirilmesi önem arz etmektedir.
Bu itibarla 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde, engelli bireylerin temel hak ve Özgürlüklerden faydalanmasını teşvik ve temin ederek toplumsal hayata diğer bireylerle eşit koşullarda katilimizi için alınan tedbirleri daha da ileri taşıyacak 2030 Engelsiz Vizyon Belgesi ilan edilmiştir. Engelli bireylerin eşit vatandaşlar olarak potansiyellerini gerçekleştirebildikleri bir toplum inşası vizyonunu ortaya koyan mezkûr Belge engelli hakları ulusal eylem planları ile hayata geçirilecektir.
Bu kapsamda, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı koordinasyonunda; kamu, sivil toplum kuruluşları ve üniversiteler ile iş birliği içinde hazırlanan Engelli Haklan Ulusal Eylem Planı (2023-2025) Bakanlığın resmî internet adresinde (www.aile.gov.tr) yayınlanmıştır.
Engelli Haklan Ulusal Eylem Planı (2023-2025) kapsamında yürütülecek faaliyetlerin ilgili kurum ve kuruluşlarca yerine getirilerek alman kararların hassasiyetle uygulanması hususunda gereğini rica ederim.

2 Şubat 2023
Recep Tayyip ERDOĞAN
CUMHURBAŞKANI"

Engelli Hakları Ulusal Eylem Planı(2023-2025)'na ulaşmak için tıklayınız...
Hukuk, Yaşam, Din, Sağlık, Magazin, Turizm

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.