@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner


Reklam

erolkaranet

Deprem Bölgesinde Yaşayanların Adli İşlemleri

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından 10 ilde ilan edilen Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında yargı alanındaki tedbirlere ilişkin Cumhurbaşkanlığı Kararnamesine bu illerde adli işlemler 6 Nisan 2023 tarihine kadar durdurulmuştu. 
Kararnameye göre, depremden etkilenen 10 ilde yargı alanındaki sürelerin durmasına ilişkin geniş kapsamlı bir kurallar silsilesinin ortaya konmuş,, dava açma, icra takibi, başvuru, şikayet, itiraz gibi bazı sürelerin, 6 Nisan 2023'e kadar durdurulduğu açıklanmıştı. Şöyle ki, "adli hizmetlerin tamamen durması gibi bir durumun söz konusu olmadığı" Adalet Bakanlığı ve HSK tarafından ayrı ayrı belirtildi.
Verilen kararname ile ayrıca adli sürelerin deprem bölgesindeki avukatlar için 2 ay, deprem bölgesinde yakınları bulunan avukatlar için 1 ay süreyle durdurulduğu belirtilmişti.
Öte yandan, Hakimler ve Savcılar Kurulunun OHAL ilan edilen il sınırlarında yer alan adli ve idari yargı mercileriyle, bölge adliye ve bölge idare mahkemeleriyle sınırlı olmak üzere, acil işler, otopsi işlemleri, dava zaman aşımı yakın olan soruşturma ve kovuşturma dosyaları, yürütmenin durdurulması işlemleri, ivedi sayılacak diğer iş ve işlemler haricindeki ilk derece adli ve idari yargı mercileriyle, bölge adliye ve bölge idare mahkemelerine ait duruşma, müzakere ve keşiflerin 6 Nisan 2023'e kadar ertelenmesi kararı alınmıştı.
Adalet Bakanlığı 'da yaptığı açıklamada, "Bundan soruşturmalar istisnadır. Her suçun soruşturması deprem öncesi nasıl yapılıyorsa aynı şekilde yapılacaktır. Tedbir işleri, delil toplama işleri, dava açma iş ve işlemleri aynı şekilde devam edecektir. Vatandaşların herhangi bir suç işlendiğine ilişkin ihbar ve şikayetleri, deprem öncesinde hangi usulde, hangi titizlikle yapılıyorsa aynı usulde aynı titizlikle yapılmaya devam edecektir. Bu durma, soruşturmaları durdurmamaktadır. Suçla ve suçluyla mücadeleyi durdurmamaktadır. Onlara ilişkin iş ve işlemler etkin ve süratli bir biçimde devam etmektedir, devam edecektir. Davaların da açılması aynı şekilde temin edilecektir. Her türlü tedbir kararları da bu durma kapsamı dışındadır. Tedbir kararları bakımından bu süre durdurmalar uygulanmayacaktır. Delillerin toplanması ve diğer işlerin yapılması bakımından davaların açılması, ihbar ve şikayetlerin değerlendirilmesi bakımından da uygulanmayacaktır."
Bunun yanısıra, HSK tarafından yapılan açıklamada "Kahramanmaraş, Hatay, Osmaniye, Adıyaman, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Malatya, Kilis ve Adana Barosuna bağlı olarak görev yapan avukatlar ile merkez ve ilçelerinde ikâmet eden vatandaşların ülke genelindeki adli iş ve işlemlerindeki mazeret taleplerinin, mağduriyete ve hak kaybına sebebiyet vermeyecek şekilde" yapılması için kolaylık sağlanması istenilmişti.

OLAĞANÜSTÜ HAL KAPSAMINDA YARGI ALANINDA ALINAN TEDBİRLERE İLİŞKİN CUMHURBAŞKANLIĞI KARARNAMESİ için buraya tıklayınız

@erolkaranet - 28.02.2023
Hukuk, Yaşam, Din, Sağlık, Magazin, Turizm

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.

Reklam

Reklam

İlginç Bilgiler

Reklam