@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Reklam


Cuma Hutbesi - 3 Şubat 2023 - İmanın Gereği: Salih Amel ve Güzel Ahlak
3 Şubat 2023 günü Tüm Türkiye'de ve dış temsilciliklerde Cuma saatinde camilerde irat edilecek olan cuma hutbesi Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanarak kurumun web sitesinde açıklanmaktadır

Sevdiklerine cuma mesajları göndermek isteyenler buraya,
Cuma yazıları için buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Tüm okuyucularımızın cuma gününün feyzinden ve bereketinden faydalanmasını canı gönülden Allah'tan dileriz


Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğünce yayınlanan 3 Şubat 2023 tarihli Türkçe hutbenin konusu "İmanın Gereği: Salih Amel ve Güzel Ahlak"

************
Muhterem Müslümanlar!
Yüce Rabbimizin rızasına ve ebedi kurtuluşa erebilmenin temel şartı imandır. İman, Allah’ın varlığına ve birliğine, O’nun peygamberlerine, meleklerine, kitaplarına, ahiret gününe, kaza ve kaderin Allah’tan olduğuna gönülden inanmaktır. İman aynı zamanda insanın Rabbine karşı samimiyeti ve ona verdiği sadakat sözüdür. Güven ve huzur içinde yaşama isteğidir.

Aziz Müminler!
İmanın göstergesi ve hayata yansıması salih ameldir. Salih amel, imanla verdiğimiz kulluk ahdine vefa göstermek, bütün benliğimizle Allah’a teslim olmaktır. İmanımızı, özümüze, sözümüze, davranışlarımıza yansıtmaktır. Kendimizle, ailemizle ve çevremizle barış içerisinde yaşamaktır. Cenabı Hak Kur’an-ı Kerim’de imanla salih ameli birlikte zikretmiş ve imanını salih amellerle güzelleştirenleri şöyle müjdelemiştir: "İman edip salih amel işleyenler bilmelidirler ki, biz güzel iş yapanların karşılığını asla zayi etmeyiz." (1)

Kıymetli Müslümanlar!
İmanımızı kemale erdiren ise müminin en temel özelliği olan güzel ahlaktır. Güzel ahlak, peygamberlerin vahiyden sonra ümmetlerine bıraktığı en büyük mirastır. Ahlâkî erdemleri kuşanmak, kötü davranışlardan kaçınmak, mümin için vazgeçilmez bir sorumluluktur. Allah Resûlü (s.a.s) bir hadislerinde şöyle buyurmaktadır:  أكمل المؤمنين إيمانا أحسنهم خلقا “Müminlerin iman bakımından en olgunu, ahlaken en güzel olanıdır.”2

Değerli Müminler!
Bizler, Rabbimizin وَاِنَّكَ لَعَلٰى خُلُقٍ عَظ۪يمٍ "Senَ elbette yüce bir ahlak üzeresin.” (3) diye övdüğü ve güzel ahlakı tamamlamak üzere gönderdiği (4) bir peygamberin ümmetiyiz. Öyleyse ümmeti olmakla şeref bulduğumuz Sevgili Peygamberimiz (sas) gibi bizler de imanımızı hayatımızın her alanına yansıtmaya, onun yüce ahlakını kuşanmaya gayret edelim. İmanın aile hayatına yansıması iffettir, nezakettir, sevgidir, merhamettir; birbirini üzmekten ve kırmaktan kaçınmaktır. İmanın ticaret hayatına yansıması doğruluktur, dürüstlüktür; hak etmediğine el uzatmamak, hak edenin karşılığını eksiksiz vermektir. İmanın sosyal hayata yansıması saygıdır, güvendir. İmanın eğitim hayatına yansıması bildiğiyle amel etmek, bilgi ve tecrübesini insanlığın faydası için kullanmaktır. Hayırlı nesiller yetiştirmek için mücadele etmektir. Hasılı imanın hayatımıza yansıması Allah’ın emirlerine titizlikle riayet etmek ve onun yarattığı mahlûkata şefkat nazarıyla bakmaktır.

Aziz Müslümanlar!
Yüce Rabbimiz iman ve salih amelle huzuruna varacak olan müminleri büyük bir mükâfatla ödüllendireceğini ayette şöyle ifade etmektedir: وَمَنْ يَأْتِه۪ مُؤْمِنًا قَدْ عَمِلَ الصَّالِحَاتِ فَاُو۬لٰٓئِكَ لَهُمُ الدَّرَجَاتُ الْعُلٰىۙ "Kim de O’na salih ameller işlemiş bir mümin olarak gelirse, işte onlar için yüksek dereceler vardır.” (5) Öyleyse, zamanın Ramazan’a aktığı bu ayları güzel başlangıçlara vesile kılalım. İmanımızla uyuşmayan eylemlerimizi terk edelim. Bu dünyandan göç etmeden önce kendimizi hesaba çekelim. İmanımızı sâlih amel ve güzel ahlakla taçlandıralım. Unutmayalım ki kabre konulduğumuzda herkes ve her şey dönüp gidecek, yalnızca imanımız ve yaptığımız amellerle baş başa kalacağız. (6)
Hutbemi, Peygamber Efendimiz (sas)’in şu duasıyla bitiriyorum: "Allah’ım! Senden güzel ahlakla bezenmiş sağlam bir iman ve beni ebedi kurtuluşa ulaştıracak ameller bahşetmeni istiyorum." (7)

1 Kehf, 18/30.
2 Ebû Dâvûd, Sünnet, 15.
3 Kalem, 68/4.
4 İbn Hanbel, II, 381.
5 Tâhâ, 20/75.
6 Buhârî, Rikâk, 42.
7 İbn Hanbel, Müsned, II, 321.

************
3 Şubat 2023 Tarihli Türkçe,  Almanca (Deusche Freitag Predigt) , Rusça (Pусский Пятничная проповедь) , İtalyanca (İtaliano Sermone del venerdì) , İngilizce (English Friday Sermon ), Fransızca (Français Sermon du vendredi), Arapça (عربي خطبة الجمعة) ve daha bir çok dildeki yazılımlarına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz

Diyanet Dış Temsilciliklerde yayınlanan cuma hutbelerine ulaşmak için tıklayınız
************
#cumamesajları #hayırlıcumalar #FreitagPredigt #FridayKhutba #Friday #Khutba #ホトバ #hutbe #fridaymessage #cumanamazı #FreitagPredigt #Пятничнаяпроповедь #cumaezanı #Sermonedelvenerdì #Sermonduvendredi #خطبةالجمعة

Kaynak : Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü - 3 Şubat 2023 @erolkaranet 

Hukuk, Yaşam, Din, Sağlık, Magazin, Turizm

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.