@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Çalışanlar Dikkat, Patron Bilgisayarınızda...
Patronunuz sizi çalıştığınız bilgisayardan izliyor!
Casusluk araçları sayesinde patronlar çalışanların bilgisayarda bulundukalrı surede hangi sayfalara, hangi sitelere girip girmediklerini rahatça izlemekte.. 
Ve çoğu çalışan bunun farkında bile değil. 
Patronunuz bilgisayarınızda olan biten her şeyi biliyor 
Casus programlar sayesinde, bilgisayarınızı ne zaman açtığını, ne zaman çalışmaya başladığınızı, ne sıklıkla özel e-postalar yazdığınızı ve ne zamanlar internette gezindiğinizi biliyor.
Casusluk yazılımları, bilgisayar üzerinde çalışan herkesi, cam kadar saydam yapar. 
Hatta cep telefonunuzda aktif olan sosyal medya sayfalarına girip girmediğiniz, kısıtlamalar yapmadığınız takdirde çevrimiçi olup olmadığını gösterebilmektedir. Bu arada, şirketiniz size bir cep telefonu vermişse bundan da şüphelenir ve özel görüşmelerinizi kendi telefonunuzdan yapın. İşyeri telefonunda bulunan ve sizin bilmediğiniz bir yazılım ile telefonunuzdaki tüm verileri, SMS’leri, arama zamanlarını ve sürelerini ve SIM’de kayıtlı olan isimleri, aranan, aranılan telefon numaralarını patronunuz ele geçirebilir. 
Bu arada sadece işveren değil, sistem yöneticileri de uzaktan erişim yazılımları ile internet veya ağ üzerindeki sizin bilgisayardaki hareketlerinizi kaydedip, işverene ispiyonlayabilir.
Patronunuz bu yazılımları dilediği gibi ayarlayabilir. Ne sıklıkla masa üstü görüntünüzün fotoğrafını almasını istediğini, hangi kelimeleri yazdığınızda kayda başlaması gerektiğini ve hangi yazılımları çalıştırdığınızda izlemeye almasını kolayca belirleyebilir ki tüm bunlar seçenekler menüsündeki birkaç tık demektir.
Hangi internet sayfaları gezildi ve ne kadar süre harcandı, özel e-postalar okumak ve yazmak için ne kadar süre harcandı? Tüm bu bilgiler, emin olun, maaş pazarlığı yaparken patronunuzun masasında olacaktır.
Eğer, işvereninizin sizin bilgisayarınızı izlediğini, özel yazışmalarınıza ulaştığınızı fark ediyorsanız işvereniniz hakkında suç duyurusunda da bulunmanız sanırım sizi biraz rahatlatacaktır. Zira, işyerinde de olsa işveren sizin çalışma masanızı karıştırmaya yasal olarak dahi yetkili değildir. Yasalarımızda insanların özel yazışmalarını, görüşmelerini mahkeme kararı olmaksızın dinlemek, izlemek ve kayıt altında tutmak yasaktır. Bununla ilgili örnek kararları sitemiz içinde bulmanız mümkün. En azından arkanızda Kişisel verileri koruma kanunu var, unutmayın..
Yine de, işe girerken imzaladığınız sözleşmeleri bir kez daha bakın. O sözleşmelerde, genellikle işyerindeki çalışma şartları hakkında, şirket güvenliği, veri kaybının önlenmesi gibi gerekçelerle tüm bilgisayar etkinliklerinin ve telefon görüşmelerinin kaydedileceği konusunda uyarılmış ve bilgilendirilmiş olabilirsiniz..

@erolkaranet - 20.02.2023 

#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.