@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner


erolkaranet

Yurtdışındaki Vatandaşlara E-Tebligat Kolaylığı




Adalet Bakanlığı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı arasında Elektronik Tebligat Sistemi İşbirliği Protokolü imzalandı. İmzalanan protokol ile yurtdışında yaşayan vatandaşlar da e-tebligat adresi alabilecek ve e-tebligat işlemlerinden yararlanarak hak kaybına uğramayacak.
Ankara Hakimevi’nde düzenlenen imza törenine, Adalet Bakan Yardımcısı Zekeriya Birkan, Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Enver İskurt ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Yasin Ekrem Serim katıldı.
Törende konuşan Adalet Bakan Yardımcısı Zekeriya Birkan, tebligatın önemine vurgu yaparak, bakanlık açısından adli yargılamaların tebligat ile başladığını söyledi. Birkan, e-Tebligat ile 2 milyar 494 milyon 346 bin liralık bir tasarruf sağlandığının da bilgisini verdi.
Tebligatın yargılamanın temelini oluşturduğunu ifade eden Birkan, "Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızla ilgili bu imzalayacağımız protokolle atacağımız adım çok önemli. Çünkü istatistiklere göre, tebligatlar yurt dışında yaşayan vatandaşlarımıza 3 ila 6 ay arasında yapılıyor. Bazıları yapılamıyor, sağlıklı geri dönüşler olmuyor. Bu da vatandaşlarımızın hak kayıplarına neden oluyor." dedi.
Adalet Bakan Yardımcısı Birkan, yurt dışında yaşayan vatandaşların konsolosluklar üzerinden e-tebligat işlemleri yapabileceklerinin de altını çizerek, 2019’dan bugüne kadar da toplam 134 milyon 4 bin 327 adet e-Tebligat yapıldığını söyledi.
e-Tebligat'ın kağıt tasarrufu da sağladığını vurgulayan Birkan, "4 bin 704 ton kağıt tasarrufu sağladığı gibi 80 bin civarında ağacı da kesilmekten kurtardı. Yaptığımız hesaplamalara göre, 2 milyar 494 milyon 346 bin liralık bir tasarruf sağlanmış oldu." diye konuştu.
Birkan, 2021-2022 yılları içerisinde yurt dışında yaşayan vatandaşlara yargı makamları tarafından yapılan adli tebligat sayısının da 174 bin 892 olduğunu söyledi.
Konuşmaların ardından elektronik tebligat sistemi işbirliği protokolü protokol imzalandı.

Kaynak : Adalet Bakanlığı - 05.03.2022 _ @erolkaranet
Hukuk, Yaşam, Din, Sağlık, Magazin, Turizm

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.