@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Yurt Dışı Çıkış Harcı Nedir Nasıl Nereden Alınır
Yurt Dışı Çıkış Harcı Nedir Nasıl Nereden Alınır

Türkiye Cumhuriyeti Pasaportu ile yurtdışına çıkış yapan yolculardan çıkış başına her yıl yeniden berlilernen miktarlarda harç bedeli alınmaktadır.
Yurt dışına çıkış yapan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından 2023 yılı için hali hazırda 2022 yılında alınan çıkış başına 150 Türk Lirası harç alınır. Bakanlar Kurulu, bu miktarı sıfıra kadar indirmeye yetkilidir. Çıkış tarihi itibarıyla yurt dışında oturma izni bulunanlar, 7 yaşını doldurmamış olanlar, pasavan ve benzeri belgelerle çıkış yapanlar, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetine kimlik belgesiyle çıkış yapanlar ile yurt dışına ticari amaçla sefer yapan kara, deniz, hava ve demiryolu toplu taşıma ve yük taşıma araçlarının mürettebatı yurt dışına çıkış harcı alınmaz.

Yurt Dışı Çıkış Harcı Pulu Nereden Alınır?

Yurt dışına çıkacak yolcular, çıkış harç pullarını havaalanlarında bulunan noktalardan hem nakit hem de kredi kartıyla ya da vergi dairelerine bizzat giderek veyahut internet vergi dairesi üzerinden temin edebilirler.
https://ivd.gib.gov.tr sayfasından Gelir İdaresi’nin sayfasına erişip ana sayfada yer alan “Hızlı Ödeme” bölümünde “Yurt Dışına Çıkış Harcı Ödeme” menüsü aracılığıyla yurt dışı çıkış harcınızı online olarak ödeyebilirsiniz.

Yurt Dışı Çıkış Harcından Kimler Muaf
  • Çıkış tarihi itibariyle yurtdışında oturma izni bulunanlar,
  • 7 yaşını doldurmamış olanlar,
  • Yurtdışına ticari amaçla sefer yapan kara, deniz, hava ve demiryolu toplu taşıma ve yük taşıma araçlarının mürettebatı,
  • Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetine kimlik belgeleriyle çıkış yapanlar,
  • Oturma belgesi yerine geçen Green Card’ı ibraz edenler,
  • Pasavan ve benzeri belgelerle çıkış yapanlar,
  • Yurtdışında oturma izni bulunan vatandaşlar Türkiye’den çıkışlarında oturma izin belgelerini ibraz ettikleri takdirde başkaca bir işleme gerek kalmadan harçtan muaf tutulacaklardır.
  • Çifte vatandaşlar yabancı ülke pasaportu ile seyahat edebildiklerinden harç ödemek zorunda değildirler
Resmi görevle yurtdışına çıkan kamu görevlileri harç muafiyetinden faydalanamazlar.

@erolkaranet - 05.01.2023
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.