@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Yakalaması Olan Araç Nerede Görülürse Bağlanır?İnsanların herhangi bir sebepten dolayı kredi borcu ya da farklı birtakım borçlar nedeniyle bu borçların ödenmemesi durumunda üzerlerine ait olan mal varlıklarına yetkili kurumlar tarafından el konulması genellikle haciz olarak ifade edilir. Bunun bir diğer adı da hak mahrumiyetidir.  Bu durumda olan malların başka birine satılması ya da bu mallarla ilgili başka bir işlem yapılması mümkün olmamaktadır. Bu mallara ait olan borçların veya cezaların ödenmesi durumunda o mal üzerinde bulunan hak mahrumiyeti durumu da ortadan kalkmaktadır.
Üzerinde yakalaması bulunan bir aracın durumu da bunlardan biridir.  Her nerede görülürse görülsün, bulunursa bulunsun üzerinde haciz işleminden dolayı yakalama kararı çıkartılmış bulunan araç görüldüğü yerde yakalanarak yediemin otoparkına çektirilir. Bu bir trafik çevirmesinde olsun, yolda görülsün, herhangi bir yerde park halinde olsun, ya da trafikte seyir halinde bulunsun bağlanması mümkün olmaktadır.
Gelişen teknoloji sayesinde mobese kameraları ve plaka okuyucu kameralar sayesinde yakalama kararı olan araçlar her türlü bağlanmaktadır. Trafik polisleri bu durum karşısında aracı rehin olarak alı koymakta ve araç üzerindeki borç ödenene kadar da rehini kaldırmamaktadırlar. Aracın borçtan dolayı yakalaması varsa; bu EGM sisteminde Yakalamalı - Hacizli olarak geçer. Bu ibareli araçlarda park halinde iken; çekici ile otoparka çektirilir. Araç kayıtları üzerinde; yakalama ibaresi yoksa; sadece hacizli veya rehinli ise bu şekildeki araçlar çektirilmez.

@erolkaranet - 30.01.2023

#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.