@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Umreye Gidene Ne DenirUmreye Gidene Ne Denir

Umre yolcularının sayısı her geçen gün giderek artıyor ve havaalanları umreye gidenlerce dolup taşıyor. Kabe'nin çevresindeki sayısız mümin, Ravza'yı ziyaret eden milyonlarca Müslümanlar salgın sonrası adeta pervaneler gibi..

Umreye ilk kez gidecek olanlar bugünlerde harıl harıl "Bize Hacı mı oluyoruz, umreci mi diye" diyerek araştırmaya başlamış durumda. Ve bu soru bize de geldi. Bugüne kadar hac ve umre konusunda sayısız bilgi veren sitemiz "umreye gidenlere ne denir" konusunda cevap vermeye hazır.

Hacdan farklı bir ibadet olan Umre, Müslümanların Kâbe'yi ziyaret etmesidir. Umrenin bir diğer anlamı da " ziyaret etmek" anlamına gelmektedir. Yine Hacdan farklı olarak ( Arafat, Mina, Kudum Tavafı, Veda tavafı ve Müzdelife yani Şeytan taşlama haricinde ).Kabe-i Muazzama'nın  şartlar doğrultusunda ziyaretidir. 

Umre için önce niyet edilir. Daha sonrasında ihrama girilir. Mikat sınırıda 2 rekat namaz kılınır ve Mescid-i Haram'a gelinir, Kabe tavaf edilir, Tavaftan sonra tavaf namazı kılınır, Say yapılır, Ve tıraş olup, duş alınıp, tırnaklar kesilerek ihramdan çıkılarak umre yapılmış olunur.

Gelelim "Umre yapana ne denir" sorusunun cevabına...
Umre yapana ülkemizde çok kullanılan bir kelime olmasa da "Mu'temir" denilir. Genellikle Kabe'ye giden gelen , hac ibadetini yapsa da yapmasa da hatta her yaşlı insana "Hacı" denilmesi alışkanlık haline gelmiştir. Oysa, Hacca gitmeyene "Hacı" denilmemesi gerekir.

Osmanlıca bir kelime olan Mu'temir, Kasdedici, kasdeden, Ziyaret eden, Hac zamanı dışında Kâbe’yi ziyaret eden umre yapan kimse, "Ömre yapan" anlamlarında kullanılır.

Bunu dışında MÛTEBİR kelimesi ile karıştırıldığı da oluyor. Oysa mutebir'in anlamı  “ibret almak, değer vermek”ten, "İbret alan kimse" anlamlarında kullanılır.

Bazı kaynaklarda "ummar" kelimesinin geçtiğini görüyoruz ki, bu kelimenin anlamı "insanların arasında bulunan, yerleşen ve göç eden cinlere" denildiğini hatırlatırız. Ummar kelimesini, umreye giden bir Müslüman için kullanmak doğru olmaz. 

@erolkaranet - 04.01.2023

#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.