@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

TGRT Haber'de Şaşırdı. Hacılar Kurban Bayramını Hacda....
2023 Hac ön kayıtları devam ederken, medya da hacı adayları ile ilişkili olarak haberleri yayınlamaya devam ediyor. Bunlardan biri de TGRTHaber.
Hemen hemen herkes Türkiye Gazetesi yayın organlarının dini konularda yayın yaptığını, dini meselelerde açıklayıcı bilgiler verdiğini de bilir. Ancak son günlerde yayınlanan bir haber var ki, bize yıllar önce Milliyet Gazetesinin cehalet dolu hac haberini hatırlattı.
20 Ağustos 2013 tarihli Milliyet gazetesinde yayınlanan bir hac haberinde "Hac bu sene de Kurban'a denk geldi" başlığını atmıştı.
Aslında bu başlık Türkiye için ilk değildi. 1980'lerde Cumhuriyet gazetesi ile başlayan akım 2013 yılında Milliyet'le canlanmış hatta meclis gündemine gelmişti. Tam o olay unutuluyordu ki, 2023 hac arefesini yaşadığımız bugünlerde de TGRT Haber sayesinde yeniden yaşadık.
Türkiye'deki malum medyanın İslami kavramlardan ne kadar uzak olduğunun her fırsatta dile getirildiğini bu tür haberlerle öne çıkartanlar bu yıl, İslami değerlere sahip olduğu yadsınamayacak olan Türkiye Gazetesinin Haber kanalının web sayfasında  görünce "bu kadarı da olmaz" dediler. 
Acaba Türkiye Gazetesi ve yayın organlarında hangi ibadetin nasıl ve ne zaman yapılacağını bilemeyen muhabirler mi işe başladı, yoksa editörün gözünden mi kaçtı bilemeyiz ancak 12.01.2023 tarihli TGRTHaber'in web sayfasındaki o haber bizi şaşırttı. Neden şaşırttı. Bu cehaletin Türkiye Gazetesi yayınlarında yer almasıydı.
TGRTHaber'deki haber şöyle;
"KOVİD-19 salgını nedeniyle hac adayları bir süredir hac ibadetlerini kutsal topaklarda yapılmıyordu. Hac için bu sene yeniden yerinde ibadetin yolu açıldı. Diyanet bu karar sonrası çalışma başlatırken Kurban bayramını da hac ibadetinde geçirmek isteyen hacı adayları fiyatları ve yaş sınırının kaç olduğunu merak ediyor. Diyanet haricinde birçok tur şirketinin de düzenlediği hac ibadeti için tüm detaylar haberimizde olacak. İşte koronavirüs sürecinin ardından oluşan yeni hac fiyatları ve diyanet tarafından belirlenen riyal ücretleri... Türk lirası karşılığıyla hac ibadeti ne kadar? İşte 2023 hac fiyatları"


Aslında haberin sunuşunda yer alan bir çok hata mevcutsa da en ilgi çekenin "Kurban bayramını da hac ibadetinde geçirmek isteyen hacı adayları " cümlesi oluyordu. Oysa, Hac ibadetini yapan her Müslüman mecburen Kurban Bayramı günlerinde orada olmak zorundadır. Yani, Kurban bayramı günlerinde hac için orada olmamak dini vazifelerin yapılmamış olmasına sebep olacağından keyfiyete göre değildir. 
Yine haberde yer alan "Hac için bu sene yeniden yerinde ibadetin yolu açıldı." cümlesi ile "KOVİD-19 salgını nedeniyle hac adayları bir süredir hac ibadetlerini kutsal topaklarda yapılmıyordu."
cümleleri ile de hatalı bilgi veriliyordu. Bilindiği gibi, geçen yıl 37700 hacı adayı hac ibadetini yapmış, ondan önce de Suudili Hacılar kovid döneminde hac günlerini yaşamıştı. Cümlede geçen "Hac için bu sene yeniden yerinde ibadetin yolu açıldı." diyerek sanki hac ibadeti başka yerde yapılıyormuş da bu sene "yeniden yerinde yapılacakmış"gibi bir algı oluşturulmuştu.
Oysa hem muhabir, hem editör, her yıl Haccın Kurban Bayramının arefesinde başladığını ve Kurban Bayramı günlerinde şeytan taşlamalarla devam edip, veda haccıyla son bulan bir ibadet şekli olduğunu bilmeliydi.
 
@erolkaranet - 26.01.2023
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.