@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Sümbül Efendinin Gölgesinde Dört Hatun...
Sümbül Efendi Hazretlerini duymayan pek yok gibidir. İstanbul Fatih ilçesinde bulunan kabirde yıllardır yoğun bir ziyaretçinin ilgisini çekmektedir. Çekmeye de devam etmektedir. Konumuz her ne kadar Sümbül efendi değilse de türbesinin bulunduğu yerde merhum bulunan dört hanım..
Sümbül Sinan Hazretleri’nin türbesinin hemen hemen yan taraflarında yer alan dört kabir, Sümbül efendi kadar ilgi çekmekte ve ziyaretçilerin dualarına da mazhar olmaktadır. 
Kimler onlar diye sorarsanız
Öncelikle çifte sultanlar olarak isimlendirilen ve Hz. Hüseyin Efendimizin kızları ya da torunları olarak bilinen  iki sultan bir arada, aynı türbenin içindedir. 


Fatih'te Kocamustafapaşa Semtinde, Sümbül Efendi Camisi’nin avlusunda bulunan diğer bir türbe ise Safiye Sultan ya da diğer bir isimlendirme ile Rahime Sultan'a ait bir türbe.... 


Bir de Sarı Sıdıka adlı bir sultan hanım vardır ki , bu dört sultan Sümbül efendi hazretlerine komşuluk etmektedirler.


Kişiler hakkında detaylı bilgiler sitemiz içerisinde yer almaktadır. O nedenle tekrar tekrar yazmak istemedim. Bu arada, kimi yerlerde üç sultanın burada ebedi uykularında olduğu söylense de Rahime Sultan ile Safiye Sultan'ın farklı kişiler olarak aynı yerde yattığını, sadece bir kabrin olması dolayısıyla üç sultan olarak anlatıldığını da ilave etmek isteriz.

@erolkaranet - 20.01.2023

#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.