@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Rami Kışlası Kütüphanesi Hepinizi Bekliyor
Türkiye'de kütüphanecilik tarihinde yeni bir sayfa açıldı. Türkiye yeni nesil kütüphanesine kavuştu. Tarihin izlerini taşıyan kapalı alanları, yemyeşil bahçesi, milyonlarca kaynağın yer aldığı zengin koleksiyonu, tematik kütüphaneleri, etkinlik alanları ve çok daha fazlasıyla burası bilginin ve sürdürülebilir yaşamın merkezi ile hayallerin ötesinde bir kütüphane..
Neler olacak deseniz.. Söyleşilerden atölyelere, seminerlerden sergilere pek çok keyifli etkinlik kolayca ulaşabileceğiniz Rami Kütüphanesi’nde! İstanbul’un en büyük kütüphanesinde mükemmel bir hafta sonu geçirebilirsiniz. 
Türkiye'nin en çağdaş, İstanbul'un en büyük ve en zengin kütüphanesi, müzesiyle, sergi salonlarıyla ve kitap şifahanesi ile eşsiz bir kültür merkezi..
Günün 24 saat kitapseverlere hizmet verecek olan kütüphane, kullanım alanı 36 bin metrekareyi geçen, yaklaşık 110 bin metrekarelik bir alanda, giderek artacak olan 2 milyonu aşkın kitap ile 0 yaşdan 70'lere hatta 90 yaşlarına kadar olan her insana hitap edecek şekilde..
Hr şey o kadar kolay ki,aradığınız bir kitabın hangi kütüphanede olduğunu kütüphane koridorlarında, okuma salonlarında ve ana kollar üzerinde yer alan kiosklardan ulaşabiliyorsunuz.

Neler Var..?

Her yaştan kullanıcı için özel kütüphaneler in yer aldığı külliyede 
 • 10 ayrı İhtisas Kütüphanesi
 • Atatürk İhtisas Kütüphanesi
Atatürk İhtisas Kütüphanesi koleksiyonu; Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu bünyesindeki Atatürk Araştırma Merkezi, Atatürk Kültür Merkezi, Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih Kurumu'nun, başta Atatürk olmak üzere Türkiye Cumhuriyeti Tarihi, Türk dili ve kültürüyle ilgili eserleri ile bu konularda yurt içinde ve yurt dışında yayımlanan binlerce eserden oluşmakta ve her geçen gün genişlemeye devam etmektedir.
 • Yazma Eserler Kütüphanesi
Kadim bilginin yeni araştırmalarda kullanılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasını amaçlayan Yazma Eserler Kütüphanesi, el yazması eserleri okuyucular ve araştırmacılarla buluşturmaktadır.
 • Şifahane
Rami Kütüphanesi bünyesinde kurulan Şifahane’de kütüphane envanterine kayıtlı el yazmalarının ve nadir matbu eserlerin onarımları gerçekleştirilmektedir. Kitapların bozulma durumu kütüphane bünyesindeki laboratuvarda yapılan çalışmalarla incelenip tespit edilerek en az müdahale ile restorasyon çalışması uzmanlar tarafından özenle tamamlanmaktadır.
 • Bebek ve Çocuk Kütüphanesi
Rami Kütüphanesi, sahip olduğu Bebek ve Çocuk Kütüphanesi ile aileler ve çocuklar için çeşitli aktiviteler ve geniş bir koleksiyon sunmaktadır. 0-3 yaş arası bebek ve 3-6 yaş arası çocuklar için hizmet veren kütüphanede çocukların okuma alışkanlığı kazanmasına yardımcı olacak özel koleksiyonlar bulunmaktadır.
 • Gençlik Kütüphanesi
Ortaokul ve lise öğrencilerine özel tasarlanmış Gençlik Kütüphanesi, öğrencilerin öğrenim yaşamında ihtiyaç duyabileceği kaynaklardan oluşan özel koleksiyonu ve rahat çalışma ortamıyla okul yaşamı ve sınav süreçlerinde gençlere destek vermektedir.
 • Yetişkin Kütüphanesi
Lisans ve lisansüstü (yüksek lisans-doktora) öğrencilerinin, akademisyenlerin, araştırmacıların başta olmak üzere tüm yetişkin kullanıcıların kaynak ihtiyaçlarına yanıt veren Yetişkin Kütüphanesi haftanın her günü 24 saat açık olan okuma ve çalışma salonlarıyla rahat ve konforlu bir çalışma ortamı sunmaktadır.

Yaşam Alanları
 • Seminer Salonları
Rami Kütüphanesi’nin seminer salonları; çalıştaylar, seminerler ve konferanslar için özel olarak tasarlanan yapısıyla eğitim, kültür ve sanat etkinliklerine ev sahipliği yapmaktadır.
 • Sergi Salonları
Güzel sanatlardan geri dönüşüm ürünlerine kadar geniş bir yelpazede sergilere ev sahipliği yapan sergi salonları, farklı sergi türlerine ev sahipliği yapabilecek şekilde tasarlanmıştır. 
 • Okuma Salonları
7/24 açık olan okuma salonları; kitap okumak, ders çalışmak ya da araştırma yapmak isteyen herkese konforlu ve ferah bir alan sunar.
 • Engelli Merkezi
Kütüphane deneyimini her birey için hem erişilebilir hem de başarılı kılmak Rami Kütüphanesi’nin esas amaçlarındandır. Engelli Merkezi, engelli bireylerin kusursuz bir kütüphane deneyimi yaşaması için tasarlanmış çeşitli hizmetler sunar.

Etkinlikler

Mucit Çocuklar için...
Çocukların yeteneklerinin keşfedilmesi ve geliştirilmesi için sunduğu kaynakların yanı sıra Mucitler Rami’de isimli atölyeleriyle de çocuklara kendilerini keşfedebilecekleri fırsatlar sunuyor. 
Edebiyat Söyleşileri
Türk Edebiyatının önde gelen şair ve yazarları okuyucularıyla Rami Kütüphanesi’nde buluşmaya devam ediyor. 
Dünya Edebiyatı 
Edebiyatın sınırları aşan yönünü keşfetmek Dünya Edebiyat Rami Buluşmaları ile artık mümkün
Çocuk Edebiyatı Atölyeleri
Çocukların edebiyatla bağının kurulmasına önem veren Rami Kütüphanesi, etkinliklerinde çocukları da unutmuyor ve onlar için de düzenli olarak yapılacak olan Çocuk Edebiyatı Atölyeleri’ne ev sahipliği...

Rami Kütüphanesi’ne Nasıl Gelebilirim?
Otobüsle Ulaşım: 37A, 37E, 37Y, 38B numaralı otobüsleri kullanarak kütüphanemize ulaşabilirsiniz. Otobüs ile ulaşım sağlayacak ziyaretçilerimizin Talimhane Caddesi durağında inmeleri gerekmektedir. Durak ve kütüphanemizin arasında 5 dakikalık yürüme mesafesi bulunmaktadır.

Metroyla Ulaşım: M1A ve M1B metrolarını kullanarak kütüphanemize ulaşabilirsiniz.

Minibüs ile Ulaşım: A-27 ve A-74 numaralı minibüs hatlarını kullanarak kütüphanemize ulaşabilirsiniz. Minibüs ile ulaşım sağlayacak ziyaretçilerimizin Rami Kışla Caddesi veya Talimhane Caddesi durağında inmeleri gerekmektedir.

Tramvayla Ulaşım: T4 Topkapı- Mescid-i Selam Tramvay Hattı ile Rami durağında inerek
kütüphanemize ulaşabilirsiniz.

Özel aracınızla da kütüphaneye ulaşım sağlamanız mümkündür. Aracınızı Eyüp Belediyesi’nin 500 araç kapasiteli ücretli otoparkına park edebilirsiniz.

Daha detaylı bilgi için 
https://ramikutuphanesi.gov.tr/

Adres
Rami Kışla Müdürlüğü, Yeni Rami Mahallesi, Rami Kışla Caddesi, No. 98/1 Eyüpsultan / İstanbul

E-posta
info@ramikutuphanesi.gov.tr

Telefon
+90 (212) 934 38 54
+90 (212) 934 38 55

Fotoğraf , Video ve Bilgi Rami Kütüphanesi web sitesinden alınmıştır.

Derlelem @erolkaranet - 14.01.2023
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.