@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Rahmet Yağmurları Altında Sırılsıklam Olmaya Hazırlanın
Müslümanların heyecanla beklediği mübarek üç aylara sayılı günler kala içimizden gerçekten iman edenlerin gönüllerine farklı bir atmosferin heyecanı doluyor.
Rabbe yakın olmanın, rabbe yaklaşmanın, bire yüz hatta bire bin verilen günlerin yaklaşması yeni bir umut yeni bir heyecan, yen bir sevinç kaynağı olmaktadır.
Ve şimdiden diyelim ki ne mutlu o günlere erenlere, ne mutlu o günlerde yaşayanlara ne mutlu o günleri rahman ve rahim olan Allah c.c nin rızası için idrak edenlere...
Af ve mağfiretin sağanak sağanak yağdığı kutlu gün ve gecelerin yağmurları altında sırılsıklam olmanın o feyz ve bereketten istifade etmenin güzelliği içinde aşk ile yanmanın, o rahmet ateşi altında kavrulmanın güzel günleri geliyor.
“Her hasenenin sevabı başka vakitte on ise, Receb-i Şerif’te yüzden geçer, Şaban-ı Muazzama’da üç yüzden ziyade ve Ramazan-ı Mübarek’te bine çıkar ve cuma gecesinde binlere ve Leyle-i Kadir’de otuz bine çıkar.”diyen mübarek insan Said-i Nursi hazretlerini özetle belirttiği hesaba baktığınızda bu günlerin dışında yaptığınız her ameli bu kutlu gün ve geceler dışında yaşadığımız diğer günlerde alamayacağımızı açık ve net şekilde görebiliyoruz.
Sadece "leyle-tül kadir " diye isimlendirilen o gecede 72 yıllık yaşamın hayır ve hasenatının nasıl bir geceye sığdığını bize müjdeleyen Kadir süresindeki "Bin geceden daha hayırlıdır" senedinin yaratıcı ve Rahman azze ve celle tarafından bizzat verildiği de asla akıldan çıkartılmamalıdır.
Daha şimdiden kaç gün kaldı diye saymaya başladığımız ve sesi, manası, ruhu ile karşılayacağımız mübarek üç ayların ilk misafiri olan Recep ayının ilk gecesinden başlamak üzere ilk cuma gecesinde rahmet yağması için ellerimizi açacağımız ve hayrına ermek için dileklerde, dualarda bulunacağımız o gecenin alemlere rahmet Hazreti Muhammed Mustafa'nın gelişini müjdesini ve arkasından Müslümanların cem ettiği, alışverişini ve dünyasını terk ederek camilere koştuğu cuma bereketi iman edenleri sımsıcak şekilde sarmayacak mıdır.
Duaların asla reddedilmeyeceğini bildiren peygamberimiz Muhammed Aleyhisselam bir Kadir Gecesi hükmünde bulunan Mirac gecesinde bizlere Allah-u Teala katından getirdiği hediyelerin mutluluğuna gark ettiği o gece sonrası ereceğimiz Şaban ayında, O mübarek Berat Kandili ve Ramazan ayı hürmetine düşmanlık ve kin gibi kötü huyları terk etmeliyiz.
Ramazan, on bir ayın sultanı ve ayların en faziletlisi. Ve o ayda "bin aydan daha hayırlı olan “Kadir Gecesi”
Fırsat geceleri, fırsat günleri ve Müslümanların kazanç kapılarına koştuğu üç ayların hangi gününden hangi gecesinden bahsetmeye kalksak sayfalar değil kitaplar yetmez.
İnsan, Resulüllah’ın ahlâkıyla süslenmişse insandır. O, güzel ahlâkı tamamlamak için gönderilmiş numune insandır. Kardeş olduğumuzu unutmayalım. Sevgi ve muhabbeti aramızda yaygınlaştıralım. Bilhassa, üç aylarda daha çok ibadet edip, daha çok tevbe edelim...
“Allah’ım, hakkımızda Recep ve Şaban ayını mübarek kıl ve bizleri Ramazana ulaştır.”
Bu duayla, Resullullah aleyhisselamın ettiği ve öğrettiği bu dua ile hazırlanalım.
Ve dahi şimdiden hazırlıklara başlayarak o günleri karşılamaya çalışalım.
Önce tevbe istiğfar edelim. Öyle bir tevbe edelim ki kıl köklerimize kadar vücudumuz titresin. Tertemiz olsun. Nefsmizin kötülüklerinden tertemiz olalım. Bedenimize yapışan dünya kirlerinin ruhumuza da nakşetmiş olacağından bedenimiz gibi kalbimizi tertemiz edelim.
Sonra en yakınımızdan en sevdiğimizden başlayalım, birlikte hazırlanalım.
Elele olalım, gönül gönüle olalım.
O'nun hürmetine ve sevgisine, düşmanlık ve kin gibi kötü huylardan arınalım. Terk edelim... Eğer O mübarek insanın , Resulüllah aleyhisselamın ahlâkıyla süslenirsek O'na layık oluruz.
Sevgi ve muhabbeti aramızda yaygınlaştıralım.
Tekrar ediyoruz .. Ne mutlu o günlere erenlere, ne mutlu o günlerde yaşayanlara ne mutlu o günleri rahman ve rahim olan Allah c.c nin rızası için idrak edenlere...

Erol KARA - 9.4.2015 - Güncelleme 19.01.2023
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.