@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Reklam


O Türbede Deliler Tedavi Ediliyordu
Aziz Mahmud Hüdayi Türbesinde delilerin tedavi edildiğini biliyor muydunuz. ?

Aziz Mahmud Hüdayi hazretlerine ait türbe bildiğiniz gibi İstanbul Üsküdar ilçesindedir. O mübarek hakkında bilgi sahibi olmayan yok gibidir. Hele o meşhur duasını duyup da onu ziyarete gelmeyen yok gibidir. Duayı bir kez daha hatırlayalım..

“Ya Rabbi! Kıyamete kadar bizim yolumuzda bulunanlar, bizi sevenler ve ömründe bir kere türbemize gelip ruhumuza Fatiha okuyanlar bizimdir… Bize mensup olanlar, denizde boğulmasınlar; ahir ömürlerinde fakirlik görmesinler; imanlarını kurtarmadıkça ölmesinler; öleceklerini bilsinler ve haber versinler ve de ölümleri denizde boğularak olmasın”

İşte bu duayı yapan gönüllerin sultanı olan Aziz Mahmud Hüdayi hazretlerinin bulunduğu türbenin akıl hastanelerini tedavi edildiği yer olduğu bilinmeyen bir bilgidir.

Bugün orta sofada bulunan zemini mermer döşeli camekânın karşısında tonoz çatılı türbedar odası vardır. Burada duvara çakılmış bir demir halkaya bağlanan akıl hastaları telkin yoluyla tedavi edilirmiş. Odanın sol tarafında Aziz Mahmut Hüdai Efendi sebili bulunmaktadır. Bugün de tatlı olmayan bu sudan halkın şifa niyeti ile içmesi devam etmektedir
Sebil sofaya girilen kapının sağ tarafındadır. Sebil büyük yayvan bir mermer tekneden ibarettir. Üzerinde ayrıca mermer kapağı vardır. Bu kapakta açılan bir gözden de su alınırdı. Bu göz pirinç bir kapakla kapatılırdı. Sebilin suyu arkasındaki kuyudan çekilmek suretiyle temin edilirdi. Sebilin camekân kısmında iki musluğu vardır. İsteyen abdest de alabilirdi. (Türbedeki Kuyunun Sırrı için tıklayınız

Aziz Mahmut Hüdayi Sandukası

Sandukanın etrafındaki kabirlerde ailesine ait 

Sandukanın etrafındaki kabirlerde ailesine ait Bugün yeşil çuha ile örtülü sandukanın üzerinde türbenin ilk yıllarında Kabe örtüleri, surra bayrağı, parmaklıklarında Hüdai Hazretlerinin asası, başucunda gümüş şamdanlar ve mumlar bulunmakta olup, bu eserler yıpranma ve çalınma tehlikesine karşı depoda muhafaza edilmektedir. 


Hz. Hüdâyî türbesinde, Hz. Hüdai'den başka ailesi medfunken hazirede şeyhlik yapanlar, hanım sultanlar, devlet ve ilim adamlar› ile baz› hanımlar defnedilmişlerdir.

Aziz Mahmud Hüdai Türbe Kapısı

Derleme @erolkaranet - 21.01.2023
Hukuk, Yaşam, Din, Sağlık, Magazin, Turizm

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.