@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Maaş Üzerinde Gayri Resmi Kesinti Varsa....Maaş Üzerinde Gayri Resmi Kesinti Varsa Gelen Maaş Haczi Mükerresine Nasıl İşlem Yapılır

Bir takipçimiz mektubunda “Ben ağabeyime ait bir iş yerinde sigortalı olarak çalışıyorum. bir süre önce kendisinden borç aldım. Maaşımdan kesersin dedim. O da maaşımı eksik ödeyerek alacağını tahsil ediyordu. Ancak bir süre sonra kredi kartı borcum olan bir banka beni buldu. Şimdi maaşımın haciz olma tehlikesi var. Ağabeyim de benim alacağım para ne olacak diyor. Ağabeyimin alacağını korumak için ne yapmalıyım. Zor durumda kaldım. Yardımlarınız için teşekkürler.” demektedir.

Sayın okurumuzun yazdıklarına göre maaşın üzerinde bulunan ağbisinin yaptığı kesinti adli bir kurumdan gelen haciz kararına istinaden yapılan bir kesinti değildir. İşveren durumundaki ağbi size verdiği borcu maaşı keserek alacağını tahsil etmektedir. Bunun yasa önünde bir geçerliliği olmadığı için adli kurumdan gelen yazı önceliğe alınır. Ve adli yazı gereği maaşınızdan ¼ oranında kesinti yapılarak gönderen İcra Dairesinin hesabına yatırılması zorunludur.

Eğer kesinti yasal bir nitelik taşısaydı sonradan gelen maaş haczi müzekkeresini sıraya koyarak icra dairesine şirket tarafından gönderilecek yazıda filan icraya ait şu esas nolu dosyaya maaşından kesinti yapıldığından bu dosya ile ilgili olarak kesintinin diğer icrada kesintisinden sonra yapılacaktır tarzı bir cevap verilebilirdi.

Şu durumda, yazdıklarınıza göre bu imkânsız görülmektedir. Ağbinizle anlaşın bankanın borcunu bir an önce ödeyin. Ağbiniz de biraz sabretsin. Eğer fazla bir rakam yoksa bankaya maaşınızdan kesinti yapılmadan bir kerede ya da taksitle ödeme yolunu tercih edin. Maaş haczi kesintileri hiç cazip olmayan ve borçlu için zarar getiren bir ödeme şeklidir. Çünkü maaş hacizlerinde masraflar ve faizler devamlı artacaktır. Bu da borcu ödemeniz için uzun bir zaman ve para kaybıdır.

Derleme @erolkaranet - 12.01.2023

#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.