@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner


Reklam

erolkaranet

İnternet Trollerine Ağır Cezalar GeliyorAdalet Bakanı Bekir Bozdağ, Nevşehir’de Kişisel Verileri Koruma Günü Programında konuştu. Sosyal medya klavyeşörlerini de programda uyaran Bozdağ, "Tehdit, şantaj, para almak için bu mecraları kullananlar bundan sonra bir defa değil bin defa düşünmek zorunda kalacaklar." dedi.

Bozdağ yaptığı konuşmasında "Sosyal medyanın, elektronik medyanın, internetin bulunduğu yerler adeta fitnenin, fesadın, iftiranın, yalanın, çarpıtmanın, manipülasyonun serbest atış alanı haline geldi. Onun için de her bir vatandaşımızın bu alanlarla ilgili izlerken takip ederken bu gerçeği gözden ırak tutmaması lazım. Oradaki bilgilerin kim tarafından söyleniyorsa söylensin. Teyit etmeden itimat etmek, itimat edeni perişan edebilir. Pek çok hataya sevk edebilir. Tertemiz insanlara kirli, kirli insanlara temiz demek zorunda bırakılabilir. Nitekim öyle hadiseler oluyor. Yargıda da cereyan eden konular kamuoyu kalkıyor linç linç inç ama dosyaya bakıyorsunuz bir şey yok. Temiz dediğinizde de temiz diyen vay deyip üzerine hücum ediyorlar. Neredeyse namusluya namuslu demek namussuza namussuz demek toplumun lincine maruz kalmaya neden olur hale geldi. Onun için de sosyal medya kullanırken elektronik alanda bilgi edinirken edinilen her bilgiyi teyit etmek ve toplumdaki bu tür alanlardan toplumun içerisine yayılacak kokuları, pislikleri, iftiraları, fitne, fesadı, yalanı, çarpıtmayı yok etmek bakımından son derece büyük önem arz etmektedir.
Sosyal medyada terör örgütleri cirit atıyor. Sosyal medyada istihbarat örgütleri cirit atıyor. Parayla çalışan troller cirit atıyor. Kim haklı söylüyor biliyor musunuz? Yok. Baktırıyoruz, büyük bir kısmı terör örgütlerinin hesapları. Başka başka ülkelerin kurdurduğu hesaplar oradan da Türk vatandaşları bilerek veya bilmeyerek onlardan alıyorlar, yayıyorlar. Veya öbür taraftan troller parayla çalışan ekipler ver parayı istediğin iftirayı atıyorlar. Allah korkusu yok. Kuldan utanmaları yok. Hukuktan korkuları yok. Bunlarla bizim Türkiye'nin huzuru için, milletimizin onur ve haysiyetinin korunması için kişisel verilerinin hak ve hukukunun korunması için amasız, fakatsız, lakinsiz bir mücadele şarttır. Çünkü sosyal medya, internet alanı kişisel verilerin her bir vatandaşımızın haysiyetinin, itibarının yok edildiği bir alana maalesef dönüştü. Onun için buradan bir kez daha söylüyorum. Yeni dönemde biz bu alanda ağır cezai yaptırımları koyacağımızı Nevşehir'den bütün Türkiye'ye ilan ediyorum. Çünkü bu konuda koyduğumuz cezai tedbirlerin yeterli olmadığı ortaya çıktı. Onun için cezaları ağırlaştıracağız. İftira eden cezasını göze alsın, iftirasını yapsın. İnsanların onur ve haysiyetini yok etmek için tehdit, şantaj, para almak için bu mecraları kullananlar bundan sonra bir defa değil bin defa düşünmek zorunda kalacaklar. Çünkü biz bunlarla hukuk yoluyla mücadele etmezsek edemezsek bizim aziz vatandaşlarımız bunu mücadelesini yapamazlar. Devlet olarak bu konuda gereken adımları atacak, bugüne kadar gözden geçirecek, dünya örneklerine bakacak ve yeni dönemde de bunlara farklı bir gözle yaklaşacağımızı da buradan ifade etmek isterim.
Son dönemlerde özellikle sosyal medya, dijital mecralar kullanılmak suretiyle dolandırıcılık suçunun işlenmesinde ciddi derecede artışlar var. Neredeyse dosyalara baktığınızda böyle her gün üst üste koyuyor, koyuyor artıyor. Burada elbette devlet tedbir alacak. Ama en büyük tedbiri de biz vatandaşlar olarak kendimiz alacağız. Piyasa, sahtekarlarla, dolandırıcılarla, sosyal mecralar üzerinden vatandaşımızı çarpmak isteyenlerle elbette devlet hem yargısıyla, hem güvenlik güçleriyle, hem de iletişim teknolojileriyle, bütün boyutlarıyla mücadelesini yapıyor. Ama bütün bunlara rağmen bakıyoruz artıyor. Onun için bu mücadelede başarı için vatandaşlarımızın desteğine büyük ihtiyaç var. Onun için diyoruz, her hesap kimdir, nedir? Bilmeden, etmeden oralara girmemek, bakmamak oraları kullanmamak lazım. Bir sormak lazım. Bu kimin nesi? Kimin fesi? Bilmek lazım. Sonra bilmeden etmeden oraya girip dolandırıldıktan sonra da devlete kızmaya kimsenin hakkı olmaması lazım. Kimse sizi zorlamıyor. Ama bir bakıyorsunuz rakamlar korkunç. Onun için bu alanda da bir çalışmamız var. Acaba daha ne tedbir alabiliriz? Bunun üzerinde de kafa yorduğumuzu buradan bilmenizi özellikle istirham ediyorum. Yeni dönemde bununla ilgili de yeni adımlar atacağız. Ama vatandaşlarımızın da bunları bilmesinde fayda var." dedi

Konuşmanın tam metnine buradan ulaşabilirsiniz

Kaynak : Adalet Bakanlığı  - 30.01.2023 - @erolkaranet

Hukuk, Yaşam, Din, Sağlık, Magazin, Turizm

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.

Reklam

Reklam

İlginç Bilgiler

Reklam