@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Çocuklara Böyle mi Türkçe Öğreteceksiniz 

İlkokullara dağıtılan "Çalışma Yaprakları" adlı yardımcı kaynak kitaplarda hatalı bilgiler velilerin tepkisine neden oldu.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bir süre önce ilkokullara yardımcı kitap niteliğinde "Çalışma Yaprakları" adı altında fasiküller yollandı. Yollanan fasiküllerin denetlenmeden gönderildiği ve yanlış bilgilerin ye aldığı ortaya çıktı. Veliler, "Çocuklar böyle mi Türkçe öğrenecek ? diyerek MEB'i göreve çağırdı.

Milli Eğitim Bakanlığı Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü denetiminde ilkokul 2 - 3 - 4 sınıflara, Fen Bilimleri, Sosyal Bilimler ve Türkçe derslerine ilişkin "Çalışma Yaprakları" adı altında kaynak kitaplar gönderildi.

Aşağıda Türkçe derslerine ait çalışma fasikülün sadece bir sayfasında yer alan hatalı bilgiler öğretmenlerin gözünden kaçmış olacak ki, bir velinin dikkati sonucunda ortaya çıktı. 


İlkokul 2. sınıf çalışma yaprakları adlı fasiküldeki 43 soru olarak sorulan ve "Aşağıdaki cümlelerde boş bırakılan yerleri uygun NOKTALAMA İŞARETLERİ ile tamamlayın" cümlesinin altında yer alan satırlarda "Ülkemizin başkenti olarak "Türkiye" belirtilmiş. 
Ve yine aynı çerçeve altında "Mustafa Kemal (...) 19 Mayıs 1919 (....) da Samsun İli (....) mizden Milli Mücadele'yi başlattı" cümlesinde de "ili (...) mizden" denilen yere noktalama işaretinin konulması için parantez açılması ve parantezin açıldığı yere noktalama işaretinin konulması istenmesi gözden kaçmadı. 

Milli Eğitim Bakanlığı'nın yayınları incelemeden okullara dağıttığı daha önce de ortaya çıkmıştı. "Fasiküllerdeki "yazım ve noktalama hatalarını bulun" diyerek öğrencilere okutturulan dergilerin önce hazırlayanlar tarafından incelenerek hatalarının bulunması daha doğru olacaktır. Sadece bir sayafda bu kadar hata varken derginindiğer sayfalarına bakılsa kimbilir ne hataalr çıkar" diyen velielr Milli Eğitim Bakanlığı'ndan daha özenli bir hizmet beklediklerini dile getirdi.

@erolkaranet - 10.01.2023

#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.