@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

AYM, Spor Kulüplerini Sevindirecek Karara İmza Attı
Anayasa Mahkemesi (AYM), spor müsabakalarından elde edilecek hasılatın bir kısmının spor il müdürlüklerine dağıtılmasını öngören kuralın yönetmelikle düzenlenmesinin Anayasa'ya aykırı olduğuna ve iptaline hükmetti.
Resmi Gazete'nin 27.01.2023 tarihli sayısında yer alan karara göre, bir il spor müdürlüğü, 3289 sayılı Gençlik ve Spor Hizmetleri Kanunu'nun 16'ncı maddesi gereği bir spor kulübünün, tarafına spor müsabakasından elde ettiği gelirden ödeme yapmadığı gerekçesiyle dava açtı.
Dava aşamasında yerel mahkeme , Anayasa'ya aykırı olan yönetmeliğin iptali için  AYM'ye başvurdu. Mahkeme, mali yükümlülüğün nasıl uygulanacağına dair usul ve esasların kanunla belirlenmesi gerektiği, mali yükümlülüğün mülkiyet hakkına da bir sınırlama getirdiği ve sınırlamanın ancak kanunla yapılabileceği ifade edildi.
Başvuruyu inceleyen Yüksek Mahkeme, 3289 sayılı Gençlik ve Spor Hizmetleri Kanunu'nun 16'ncı maddesinde yer alan, "Bu konudaki uygulama, usul ve esaslar bir yönetmelikle belirtilir." hükmünü iptal etti. İptal kararının Anayasa'nın 153'üncü maddesi gereği 9 ay sonra yürürlüğe girmesi kararlaştırıldı.

Kararın tam metnine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Kaynak : Resmi Gazete - 27.01.2023 - @erolkaranet
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.