@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Reklam


Arabistan, Umrede Özgürlükleri Kısıtladı..
Ülkesine turizm geliri kazandırmak için tüm bilinen kurallarını unutturan, her dinden insanlara sınırsız şekilde kapıları açan Suudi Arabistan, umre yapmak isteyen Müslümanlara ziyaretlerinde kısıtlama getirdi. 
Umreye gidip dönen vatandaşlar ziyaretleri, ibadet ve ziyaret etme imkanlarının kısıtlandığını dile getirerek umre dönüşü tepkilerini dile getirmeye başladı.
Pandemi salgını öncesi umreye ya da hacca giden Müslümanlar, haremin diledikleri yerinde diledikleri zaman ibadet ve ziyaret etme imkanlarını kullanabilirken, pandemi sonrasında bir çok kısıtlamaların getirildiğini ifade ettiler.

Randevulu Sisten Arap Saçı..  
Mekke'deki Mescidi Haram'da tavaf alanına sadece ihramlı olarak gelenlerin kısıtlı olarak ve randevulu olarak girebildiği,  Medine'deki Peygamber mescidinde cennet bahçesi olarak sınırlandırılmış alana randevulu sistemle, kısıtlı olarak ziyaret etme imkanı bulunduğu belirtiliyor. 
20 günlük bir umre turunda Medine'de 3 gece 4 gün kalabilen Müslümanlar Ravza'yı (Peygamber aleyhisselamın kabri şeriflerini) sadece bir kez ve yarım saatlik bir zaman zarfında ziyaret edebiliyorlar. Öte yandan Mescidi Harem'de tavafa alanına sadece ihramlı olanların denetimli ve randevulu olarak girebildiği ve ibadet etme imkan bulabildiği gelenler tarafından ifade edilmektedir.
Kabe-i Muazzama'nın köşesinde yer alan Hacer-ül Esved'e ise dokunma imkanının kesin şekilde yasak edilmesi yüzünden sadece uzaktan seyredilebilmektedirler. 
Randevulu da olsa zaman zaman sistemdeki aksaklıklar, ziyaretçilerin çok daha büyük izdihamlar ve zorluklar yaşamasına sebebiyet verdiği ifade edildi.


Yasaklar Umrecileri Hileye İtiyor
Mekke'deki Kabe'in çevresinde ve tavaf alanı içerisinde ziyaretlerini ve ibadetlerini yapmak isteyenlerin uygulama yüzünden, yasağı delmek için mikat sınırına gitmeden, sanki umre yapıyormuş izlenimi vermek için ihramlarını giyerek tavaf alanına girmeye çalışması da ibadette hile yapanların sayısını artırmaya sebep olduğunu göstermeye başladı. 

Diğer yandan Suudi Arabistan, ibadet amaçlı Mekke ve Medine'yi ziyaret  etmek isteyen Türk vatandaşlarına, Türkiye'deki Suudi Arabistan Büyükelçiliği veya Konsolosluğu aracılığıyla turist vizesi alarak gelebileceklerini duyurdu. Bir süre önce Mekke ve Medine'deki ziyaret yerleri için randevu uygulamasını başlatan Arabistan umre ziyaretçilerine yönelik kurduğu "Nusuk" adlı internet sitesi platformunun Türkçesini de (https://www.nusuk.sa/tr) aktif hale getirdi. Nusuk platformu, umre ziyaretçileri için vize işlemleri, ziyaret paket ve programlarına elektronik ortamda rezervasyon yapılması gibi işlemlerde kullanılabiliyor.


Cennet Bahçesini, Ravza-ı Mutahhara'yı, Kabe'ye dokunmayı, Hacer-ul Esvede el sürmey,e Rukn-u Yemani'de peygamber efendimizin kokusunu aramayı engel olmaya çalışarak, tavaf alanında özgürce tavaf etmeyi engelleyen Suudi Arabistan'ın iyi olacak diyerek yaptığı uygulamalar belki düzeltilerek Müslümanların güzel bir ibadet etmesine imkan sağlayacak diye düşünelim. 

Bizler Müslümanlar olarak, tüm aksaklılara rağmen,  kutsal toprakların feyz ve muhabbetini tatmak, Hac ve Umre görevini yerine getirmek için her türlü fedakârlığa katlanıp bu mübarek görevleri yerine getirmek için çok çaba harcayalım. Neticede hac, Allah'tan bir farz olarak tüm Müslümanlara şart, umre de sevgililer sevgilisini ve Allahın beytini ziyaret etmek için sebep oldurmaktır. Bu nedenle, imkanı olan herkes bu mübarek seferin yolcusu olması için çaba harcasın. Sonuçta, o topraklar Suudi Arabistan devletinin değil, Kainatın yegane sahibi Allah-u zul celali ikram'ındır. 

"Rabbim Umre ve Hac görevlerini yerine getirmeyi gönülden isteyen herkese nasip eylesin. Âmin" diyor ve bu yazıyı sadece gitmeye hazırlananlara uyarı olması için yazdığımızı belirtelim.

@erolkaranet - 01.01.2023
Hukuk, Yaşam, Din, Sağlık, Magazin, Turizm

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.