@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner


erolkaranet

Alparslan, Yusufu Geçti.. Zeynep Yine Favori...
Yeni doğan bebek isimlerinde bu yıl büyük bir değişiklik yaşandı ve yıllardır zirvede olan Yusuf ismi, 2022'de yerini Alparslan'a bıraktı .Kız isimlerinde ise Zeynep yine ldierliğini korudu.

İçişleri Bakanlığı, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün verilerine göre, 2022'de 1 milyon 22 bin 737 bebek nüfus kütüklerine tescil edildi.
 
İkiz Çocuk Sayılarında Artış..
Müdürlüğün verdiği bilgilerde en çok ilgiyi birden fazla doğumlar çekti. 2022 yılında 15 bin 836 ikiz, 373 üçüz, 7 dördüz ve 1 beşiz doğum gerçekleşti.

Alparslan, Yusuf'u Geçti
En çok tercih edilen isimlere bakıldığında erkek bebeklerden 8 bin 366'sın Alparslan, 6 bin 303'üne Yusuf, 5 bin 72'sine Miraç ismi konuldu.
Bu isimleri sırasıyla Göktuğ, Ömer Asaf, Eymen, Aras, Ömer, Mustafa ve Ali Asaf takip etti.

Kız bebeklerde favori Zeynep
Geçen yıl Zeynep ismi 8 bin 870 bebeğe verildi. Ayrıca 6 bin 854 bebeğe Defne, 6 bin 833 bebeğe ise Asel (*)  ismi konuldu.
Kız bebeklerde Zeynep, Defne ve Asel isimlerini sırasıyla Zümra, Elif, Asya, Azra, Nehir, Eylül ve Ecrin takip etti.

Tek Bir Bebeğe İsimler
2022 yılında bazı isimler ise yalnızca tek bir bebeğe verildi. Bunlar arasında Azra Akel, Elif Evin, Irmak Dila, Kerem Akil, Dilara Hayat, Eylül Feza, Oğuz Umut, Tuna Mete ve Kağan Celal isimleri dikkat çekti.


(*): Asel isminin anlamı :

Bal, süzme bal ırmağı ya da bal ırmağı anlamlarına gelen Asel ismi dinen caiz olan isimlerden biridir.

Meśelu-lcenneti-lletî vu’ide-lmuttekûn(e)(s) fîhâ enhârun min mâ-in ġayri âsinin ve enhârun min lebenin lem yeteġayyer ta’muhu ve enhârun min ḣamrin leżżetin lişşâribîne ve enhârun min aselin musaffâ(en)(s) velehum fîhâ min kulli-śśemerâti ve maġfiratun min rabbihim(s) kemen huve ḣâlidun fî-nnâri ve sukû mâen hamîmen fekatta’a em’âehum

Diyanet İşleri Meali 
Allah’a karşı gelmekten sakınanlara söz verilen cennetin durumu şöyledir: Orada bozulmayan su ırmakları, tadı değişmeyen süt ırmakları, içenlere zevk veren şarap ırmakları ve süzme bal ırmakları vardır. Orada onlar için meyvelerin her çeşidi vardır. Rablerinden de bağışlama vardır. Bu cennetliklerin durumu, ateşte temelli kalacak olan ve bağırsaklarını parça parça edecek kaynar su içirilen kimselerin durumu gibi olur mu?

Asel adını taşıyan bebekler ve yetişkinler etrafına neşe, huzur ve bereket saçar. İsim numerolojisine bakıldığında bu ismin olumlu bir yapıya sahip olduğu, negatifliği dağıtarak pozitif enerji yaydığı görülür. Ayrıca sanatçı ve yaratıcı kişilikleriyle ön plana çıkarlar.

@erolkaranet - 01.01.2023

Hukuk, Yaşam, Din, Sağlık, Magazin, Turizm

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.