@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Reklam

65 Yaş ve Üstü Hacca Gidebilecek.. İşte Hacca Gidebilecek Olanlar..Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Mekke'den müjdeyle dönüyor. Hac kontenjanının fazla artmadığı sayıya rağmen 65 yaş üstü vatandaşlarında hacca gidebileceği müjdesinin sosyal medyadan paylaştı.

Erbaş, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, şunları kaydetti:

"Elhamdülillah Beytullah'tan milletimize selam gönderiyorum. Hamdolsun hac kontenjanında salgın öncesi duruma dönüldü. Dolayısıyla bu yıl 65 yaş üstü dahil, 83 bin 430 hacı adayımızı kutsal topraklarda ağırlayacağız inşallah. Milletimize hayırlı, mübarek olsun.

Hac Kayıt Süreci Nasıl Olacak
  • 2023 Haccına gidecek olanlar kuradan sonra kesinleşecek. Kura tarihi ve kesin kayıt tarihleri daha sonra duyurulacak.
  • Suudi Arabistan 12 ve 65 yaş yukarısı kişilerin de hacca gidebileceğini açıkladı.. Geçtiğimiz yıl bu hakkı kazanan 65 yaş üstü vatandaşlar kuraya girmeden gidebilecek.
  • Hacca, kesin kayıt hakkı kazanan ancak kurada adı olmayan bir refakatçi ile gitmek isteyenlerin haklarını yanacak. Tekrardan gitmek istediği kişi ile birlikte kuraya girmesi gerekecek.
  • Hac gidecek olan kişi sayısı 83 bin 430 olarak açıklanmış olsa da din görevlisi, sağlık personeli ve hizmetli olan görevliler ile birlikte VİP olarak bilinen kontenjan dışı hacca gitme hakkı olanlarla birlikte sayının 90 bin civarında olması bekleniyor. 
  • Hacca gidecek kişilerin umreye gidenler gibi (ACYW dörtlü menenjit aşısı için geçerli bir aşı sertifikası almanın yanı sıra COVID-19 ve mevsimsel grip aşıları) aşı olması bekleniyor. Aşıların ilçe sağlık müdürlüklerinde yapılması düşünülüyor.
  • Hac turuna çıkacak olan vatandaşlardan Riyal  üzerinden ödeme yapılması istenecek.
  • 2022 Yılı için hacca gidenlerden istenen 20 bin riyal ile 40 bin riyal arasında ücret istenmişti. Bu yıl istenecek ücretlerin Arabistan'daki enflasyon baz alındığında %10 - 20 arasında daha fazla olması bekleniyor. Kesin ücretler kontenjan sonrasında ya da kura sonuçları ile birlikte açıklanacak.
@erolkaranet - 08.01.2023

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.

Reklam

Reklam

İlginç Bilgiler

Reklam