@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Sakal Duası Var Diyenler Doğru mu Söylüyor ?
"-Sakalının duasını yaptırdın mı ?
-Yok, yaptırmadım..
-O zaman kabul olmaz.
-Neden..
-Peygamber sünneti olmaz ..
-Neden peygamber sünneti olmaz.
-Yok, yok senin sakalının duası yoksa makbul olmaz.
-Neden, peygamberden sana verilmiş bir icazete belgesi mi var ? Yoksa, sakalın mübarek olup olmayacağına sen mi karar veriyorsun. Ya da ilahi bir vahiy mi geldi sana.. ?"
Evet, sıkça duyduğumuz sözlerden bir demet ile sakalın duası yapılır mı yapılmaz mı konusunu biz de sayfalarımız arasında alalım, dedik.
"Sakal uzatınız, bıyıklarınızı kısaltınız" hadisi şerifi (Buhari, Müslim) var. Resullullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem Yahudilere, Hristiyanlara, Mecusilere benzememek için müminlere "sakalı uzatıp bıyıkları kısaltmamızı" emir etmiş
Ancak buradaki ince noktaya dikkat edelim.
"Sakalı uzatın" derken en fazla bir yumruk uzunluğunda olmalı, bakımlı olmalı, sürekli bakımını yapmalı.. Bıyıklar kesinlikle kazınmamalı. Kısaltılmalı. En fazla kaş kalınlığında olmalı.
Dua var mı..
Yok.
Tekrar yazıyorum.
Sakal duası diye, gayri Müslümlerin yaptığı gibi ruhbanlarına, papazlarına giderek dua istedikleri gibi, diz çökerek sakal duası yaptırmak İslami emirlerde yok..
Yani, sakal duası yaptırmak gibi bir durum olmadığı gibi imamlara ya da aklı ilmi saygı görmüş birinin önüne gitmek yok.
"Bana sakal duası yap", diyerek kimseye gitmek yok.
Eğer, siz dini bir vazife olarak sakal bırakmaya niyet ettiyseniz kendinizce "Rabbim bir sütnneti seniyye olan sevgili peygamberimizin tavsiye ettiği sakal bırakmaya ben de niyet ettim" derseniz, kabulu için içinizden geldiğince dua ederseniz iyi olur.
Zira, her yeni bir işe başlamak için nasıl "Bismillahirrahmanirrahim , Rabbin hayırlı kıl, rabbim mübarek eyle, kolay eyle" şeklinde ifadeler kullanıyorsak sakal bırakmaya niyet ederken böyle diyebiliriz. Kimseye söylemeye, reklam etmeye, herkesin içinde yapmaya gerek yok. Son söz, peygamberimizin dahi bu konuda duası yoktur. "Sakal bıraktım" diyerek kendisine gelenlere dahi, "mübarek olsun" dediği kaynaklarda yazılır.

Doğrusunu Allah c.c. bilir.

@erolkaranet - 25.12.2022
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.