@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Reklam


Nafaka Davasında Gerçekleşmeyen Hapis ve Ödenmeyen Nafakalar
Soru; Benim esim nafaka borcunu ödemediğinden dolayı 3ay tazyik hapsi cezası aldı yerini bilmediğimizden dolayı yakalanmadı ve yine 4 ay nafaka borcu birikti
Sormak istediğim infazı gerçekleşmeden bu yine nafaka borcu ödemiyor diye icra ceza mahkemesine şikayette bulunabilir miyim kolay kolay yakalanmıyor hazır bulununca iki ceza birden ödettirilebiliyor mu?

Cevap: Hapsen tazyik hapis cezalarını hüküm tarihinden itibaren iki yıl içinde düşer. Eşiniz bu zaman zarfında yakalanmazsa verilmiş olan hüküm düşer.
Verilmemiş bütün nafakalar için şikayette bulunabilirsiniz, daha önce şikâyette bulunmanız tekrar şikâyette bulunmanıza engel değil. Nafaka borcunu ödemiyorsa icraya vererek takip başlatın. Aile Mahkemesi tarafından hükmedilen nafakanın borçlusu tarafından ödenmemesi halinde nafaka borçlusuna karşı nafaka alacağı için ilamlı icra takibi başlatılabilir.
Ancak, icra takibi ile aynı zamanda birikmiş nafakaları da talep edeceksiniz, talebinizde hem adi alacak niteliğinde olan birikmiş nafaka alacaklarını, hem de takip tarihinden itibaren (güncel) isleyecek nafakaları talep etmelisiniz; aksi takdirde sadece birikmiş nafaka alacağı talep edilirse, birikmiş nafaka adi alacak niteliğinde olduğu için suç oluşmayacaktır.
Her ay yatırılmayan nafaka suçun oluşması için yeterlidir. Yani her ay yasal süresinde nafaka borcu ödenmedikçe yalnızca o aya ait kısım için ceza talep etmeniz halinde borcu ödemediği takdirde ceza alacaktır. Birikmiş nafaka alacağınız için ise bankalardaki hesaplarına, kayıtlı gayrimenkullerine, aracına haciz talep edebilir hatta ev ve işyerindeki haczedilebilir nitelikteki eşyayı fiilen haczettirme yoluna gidebilirsiniz.
Bu işlemlerin takibi esnasında bir Avukatın hukuki yardımından yararlanmanız menfaatinizedir.
Bulunduğunuz yer Baro veya Baro temsilciliğine başvurarak bir Avukatın yardımından ücretsiz olarak faydalanabilirsiniz.

@erolkaranet - 30 Mart 2014 - Güncelleme 05.12.2022
Hukuk, Yaşam, Din, Sağlık, Magazin, Turizm

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.