@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Reklam


Mali Müşavirlerden Esnafa Defter Kazığı
Bakkal, tamirci, marangoz, oto tamircisi, terzi , kasap, manav gibi küçük esnaftan bazı mali müşavirlerin “defter tasdik ücreti” adı altında 3 yıldır haksız kazanç temin ettikleri ortaya çıktı.
Mali müşavirler tarafından esnaftan istenen "defter tasdik ücretleri"nin yasal dayanağı olmadığı belirten Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK), tüm odalara genelge göndererek esnafın bu yönde uyarılması gerektiğini belirtti. Uyarıda “Olmayan defterin tasdiki de söz konusu olmayacaktır” denildi.
Mali müşavirler tarafından istenen yüksek defter ücretlerinin yasal dayanağı olmadığı belirtilen TESK genelgesinde, “Basit usul sisteminde defter tutulması söz konusu değildir. Dolayısıyla basit usulde vergiye tabi esnaf ve sanatkârlarımız ilgili kanun gereğince defter tutmadıkları için olmayan defterin tasdiki de söz konusu olmayacaktır. Bu nedenle basit usulde vergiye tabi üyelerimizden defter tasdik ücreti veya benzeri bir ad altında herhangi bir ücretin talep edilmesi yasal olarak mümkün değildir” denildi.
İşletme defteri tasdiklerinden alınan yasadışı tasdik ücretlerinin kaldırılması için 2018 yılında Maliye Bakanlığı’na yapılan başvuru sonucunda, işletme defterlerinin fiziki olarak kaldırıldığı ve elektronik ortamdaki defter-beyan sistemine taşındığı hatırlatılan genelgede şu uyarı yer aldı.


"Esnaf ve sanatkarlarımızdan Konfederasyonumuza gelen yazılı ve sözlü başvurularda; mali müşavirlerin defter tasdik ücreti adı altında yüksek ücretler talep ettikleri belirtilerek yaşanan mağduriyetin giderilmesi talep edilmektedir.
Öncelikle; basit usul sisteminde defter tutulması söz konusu değildir. Dolayısıyla basit usulde vergiye tabi esnaf ve sanatkârlarımız ilgili kanun gereğince defter tutmadıkları için olmayan defterin tasdiki de söz konusu olmayacaktır. Bu nedenle, basit usulde vergiye tabi üyelerimizden defter tasdik ücreti veya benzeri bir ad altında herhangi bir ücretin talep edilmesi yasal olarak mümkün değildir. Bununla beraber, işletme defteri tasdiklerinden alınan ve yine yasal olmayan defter tasdik ücretlerinin kaldırılması için 2018 yılı içerisinde Konfederasyonumuzca Maliye Bakanlığına yapılan başvuru neticesinde işletme defterleri fiziki olarak kaldırılmış ve elektronik ortama (defter-beyan sistemi) taşınmıştır. 01.01.2019 tarihinden itibaren fiziki olarak defter kullanılmadığı için işletme defterlerinin noterlerce veya başka bir kurumca tasdiki yapılmamaktadır. Bu nedenle işletme defterleri için de defter tasdik ücreti veya benzeri adlarla talep edilen ücretlerin de yasal olarak geçerliliği bulunmamaktadır.
Bilgi edinilmesi ve odalarınız aracılığıyla esnaf ve sanatkârlarımızın bilgilendirilmesi hususunda gereğini rica ederiz"

Kaynak : TESK - @erolkaranet - 31.12.2022
Hukuk, Yaşam, Din, Sağlık, Magazin, Turizm

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.