@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Karanlık Deseler de Otantik Bir Mekan
Gezimizin bir durağı yine Kastamonu'da Cem Sultan Bedesteni. Namı diğer Karanlık Bedesten..
Sizi tarihin derinliklerine götürecek olan mekan bugün lokanta olarak kullanılsa da değerinden hiç bir şey yitirmemiş. 550 yılı aşan bir zamandır ayakta durmayı başarmış olan Bedesten otantik ortam ve yöresel yemekleri ile bugünkü nesile de hizmet ediyor.
Tahminen 550 yılı aşan tarihi atmosferi ve göz kamaştıran mimari yapısıyla Türkiye'nin en önemli kültür varlıklarından biri sayılan Tarihi Cem Sultan Bedesteni, Kurşunlu Han yanı Terziler Çarşısı olarak bilinen Nasrullah Meydanına hemen yakın bir yerdedir. Fatih Sultan Mehmet Han’ın M.1469 yılında Kastamonu Sancak Beyliği görevine gönderdiği oğlu Şehzade Cem Sultan tarafından yaptırılmış. 1800’lü yılların başlarında geçirdiği yangın nedeni ile halk arasında Karanlık Bedesten olarak adlandırılan yapı 1970 yılında da büyük bir yangının kurbanı oluyor. Ve 2005 yılında restore edilerek günümüzde restoran olarak hizmet etmektedir.


Mülkiyeti Cem Sultan Vakfına ait olan bedesten aslında kıymetli eşya, mücevherat, silah vs.nin saklanıp pazarlandığı güvenilir, üstü kapalı mekanlar olarak tanınsa da kaynaklarda, bedestende 1470’ li yıllarda kumaş ticareti yapıldığı, sonraki yıllarda ise ip, urgan satıldığına dair kayıtlar bulunmaktadır. 1217/1802 yılında geçirdiği yangından sonra tamir edilmiş, 1951 de yine bir onarım görerek sebze hali; daha sonra da urgan kapanı olarak kullanılmıştır. 1970’de yandığı için kullanılamaz duruma düşen eser, 2005 yılına kadar metruk halde kalmıştır. Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yapılan restorasyonu yapılmış. 
Kastamonu'nun simge mekanlarından biri olan bedestenin çevresinde tarihi doku yine görenleri hayran bırakmaya yetiyor.
Kastamonu'ya özgü ahşap ve taş dokuların birleştiği Cem Sultan'da, konukların kendisini özel hissetmesini amaçlayan bir konsept oluşturulmuş. Modern çizgilerle, tarihi dokular harmanlanarak şehre gelenler için otantik bir mekan....Kastamonu'ya özgü dokuların ve Selçuklu motiflerinin yoğun olarak kullanıldığı mekan miladi 1469 yıllarında Cem Sultan tarafından inşaa edilmiş. Bina harçla moloz taşından yapılmış aralara tuğla kuşak konulmuştur. Bedesten ortasında 4 adet paye ve bunlarla birlikte kemerler sayesinde yan duvarlar üzerine oturtulmuş dokuz kubbeden meydana gelmiştir.Kare planlı yapı 23*23 metre ebatındadır.

Adres : Hepkebirler Mah. Nalburlar Sok. No:4 Kastamonu Nasrullah Meydanı Arkası, Kastamonu 37100 Türkiye

Derleme ve video  @erolkaranet - 07.12.2022

#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.