@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Kalbi Olan Bu Terasa Gelmesin.
Yükseklik korkunuz yoksa, adrenalini de seviyorsanız, koca bir uçuurmun üzerinde zıplaya zıplaya karşıdan karşıya geçmek sizi heyecanlandırmayacaksa buyurun Tokatlı Kanyonuna..
Tokatlı Kanyonu; Karabük ilinde yemyeşil doğanın içine dantel gibi işlenmiş tarihi evleri ile dünya mirası listesindeki Safranbolu ilçe sınırları içerisinde Hızar Çayı' nın yatağındaki kireç taşı tabakalarının binlerce yılda aşınması sonucunda oluşmuş 9 km. uzunluğunda bir yer..
Kanyonunun bir ucu Tokatlı Köyü’nde diğer ucu Eski Çarşı' nın Gümüş Mahallesi'ne olasa da kanyonun en ilgi çeken yeri 85 metre yükseklikte bulunan Kristal Cam teras.. Ve hemen yanında yer alan zıplama stantları..


2013 yılında bir ay içinde tamamlanarak Türkiye’nin ilk cam terası olma özelliğini taşıyan Kristal Teras 9 yıl sonra bakıma alınmış ve Nisan 2022 tarihinde tekrardan meraklıların ziyaretine açılmıştır. Her ne kadar bir ay içinde yapılmış olsa da bakımın 5 ay sürmesi de bir hayli ilginç..
İlçe merkezine 6 km uzaklıkta bulunan Kristal Teras yerden yüksekliği 85 metre ve şekli yelpazeye benzemektedir. İncekaya Kanyonu'na paralel, sarp kayalıkların üzerinde bulunan teras, 75 ton ağırlığa dayanabiliyor. O dayansa da kolay kolay pek çok insan dayanmaz diyerek geride duruyor. Bilhassa biraz kalabalık olduğunda yürürken yaylandığını hissetmeniz, sallanır gibi olması, yanınızdakilerin heyecanlı söylemleriyle tedirgin olabiliyorsunuz  


400 kişiyi taşıyabilecek güce sahip denilse de camlardan aşağıya baktığınızda kayalara sokulmuş ayakların varlığı da tedirgin edebilir. Tek seferde güvenlik amacıyla en fazla 30 kişi çıkılabiliyor. Genişliği 11 metre. Zemini ise 3 santimetre kalınlığındaki 3 cam birleştirilerek oluşturulmuş. Terasın cam alanı yaklaşık 100 metrekare büyüklüğünde. Ancak taşıyan ayakları görürseniz hemen oradan ayrılmak isteyebilirsiniz. 


Cam terastan Tokatlı ve İncekaya Kanyonu‘nun güzelliklerini izlemenin fiyatı 2022 yılı içinde 10 TL. öğremci 7 TL idi. Terasa çıkmak istemeyen ve adrenalin severler için hemen yanında  öğrenciye 20 TL, yetişkine 30 TL olan ziplinelar bulunmaktadır. 


Cam terastan bakmak nedir diyenlerin tercih olan ziplinelr üzerinden karşıdan karşıya, aşağıda koca vadinin üzerinden kartal gibi geçmek isterseniz, bu da kesmez diyerek branda üzerinden zıplaya zıplaya oynaya oynaya geçmenin keyfini de yaşayabilir, sizi seyredenlere de heyecanlı vakitler yaşatabilirsiniz. Düştü düşecek, yapma etme feryatlarıyla acayip bir duygu ile ömrünüze ömür katacak heyecanlı saatler yaşayabilirsiniz.


Kanyonun dibine inmek isteyenler içinde imkan var. Vadi dibindeki dere kenarından ağaçların altında uzun yürüyüşler yapabilir. bunun için bir 7 TL daha ödeyebilirsiniz. Ata binmeyi seviyorsanız kanyonun dibinde at ile tur atmak 40 TL. 
Cam terasın hemen yanında kanyonu gören restoran olduğunu, ücretli ücretsiz iki otoparkın bulunduğunu  da unutmadan söyleyelim. 
Sadrazam İzzet Paşa tarafından yaptırılan kanyonun hemen yanında bulunan İncekaya Su Kemeri’ni ve Ters evi görmeden de dönmeyiniz. 

Adres: İncekaya Cd.  Tokatlı/Safranbolu/Karabük - Telefon : 0370 725 19 00 - 0535 344 51 90

Yazı, Video ve fotoğraflar @erolkaranet - 27.12.2022 


#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.