@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Hamileyken Çocuğa Dini Terbiye Vermek
Anne olabilmek bir mutluluktur. Dünyanın en heyecanlı, en güzel ve anlatılmayacak kadar müthiş bir duygudur. Anne olmakla ayakların altının cennete dönüşmesine sahip olmak ifadesi kolay olmayan duygular demetidir. Ve anne olmakla bir insanın varlığına, yaratılışına şahit olmak yaşanması gereken bir güzelliktir.
Ve anne olarak bir insanın yetişmesine, birlikte büyümeye, çevreden saygı duymaya tanıklık etmek bile harika bir olay.
Anne diyecek bir insanın 9 aylık ilk varlığı ile dolaşmak, yaşama dikkat etmek, gelecek olan ailenin yeni bireyleri için hazırlıklar yapmak..
Anlatılmaz yaşanır..
Ve dualarda sağlıklı, hayırlı bir evlat özlemi. Hayırlı evlat, dindar evlat hem ömür boyunca hem de ölüm sonrası bir anne için büyük bir nimettir. Salih bir evlat dünya ve ahiret mutluluğudur. 
Peygamber efendimiz Hazreti Muhammed aleyhisselamın şu mübarek sözü bile bir anneye müjde olarak yeter
"Kadın hamile olunca oruç tutan, geceyi ibadetle geçiren, Allah yolunda canı ve malı ile cihat eden kişiye benziyor".
Salih bir evlat özlemi çeken bir annenin yapması gereken, dindar bir evlat yetişmesi için neler yapmak, annenin hatta babanın girişimleri ne olabilir.
Hamile kalan bir kadının öncelikle yediği içtiği her şeye dikkat etmesi gerekir. Burada sağlıklı beslenme yapsın tavsiyelerine ek olarak biz haram yemekten, haram kazanılmış bir gıdadan uzak durmasını tavsiye etmek istiyoruz. Anne karnındaki çocuğun şaki veya said yazılması ilahi bir takdir olsa da tedbir almak kulun vazifesidir. Tabii ki kalıtım yoluyla aktarılan genler çocuğunuzun kişilik ve zekasında ana role sahiptir ama doğru yaşam tarzı bu genlerin doğru programlanması için gereklidir. Haram bir lokmanın, işlenen bir günahın, manevî tatminsizlikten ileri gelen stres ve depresyonların hiç şüphesiz çocuğun karakterinin şekillenmesinde etkisi büyüktür. Hamilelik döneminde dinî konulara meyilli olan annelerin çocukları dinî konulara meyilli olduğu gibi, hamilelik döneminde helâle harama dikkat etmeyen annelerin çocuklarının da büyüdükleri zaman helâl ve harama dikkat etmedikleri gözlenmiştir.
Her hayrın başı besmele olduğunu biliyoruzdur. Bunun için her işimize besmeleyle başlamaya özen göstermeli, çocuk için yaptığımız her şeyde besmeleyi söylemek önemlidir. Hatta karın bölgesine dokunurken bile besmeleyi söylemek, bebeğin hayırlı insan olması için her fırsatta dua etmek hayırlı sonuçlara sebep olabilir. 
Buna göre çocuk daha anne karnındayken bile, annenin hâl ve tavırlarının onun gelişiminde etkili olduğu söylenebilir. Özellikle annenin, manevî yönden güçlü olması, sağlam bir imana sahip bulunması, stres ve sıkıntılardan uzak durması hiç şüphesiz çocuğun gelişiminde müsbet bir tesir icra edecektir.

Tavsiyeler
 • Abdestli olmaya çalışmak
 • Günahlardan korunmaya çalışmalı
 • Geceler aynaya bakma
 • Kur’an okumaya devam etmeli, Kuran okumayı bilmesek bile dinlemeye çalışmak..
 • Bebek hareket ettiği her an elini karnının üzerine koy ve salâvat getir ve ihlâs suresini oku.
 • Sürekli zikir etmeye çalışmak, ilahi tarzı, ney gibi çalgılı müzikler, dini ezgiler dinlemek
 • Yusuf süresi, Asr ve İhlas, Felak ve Nas sürelerine devam etmek 
 • Dini, ahlaki edep temalı kitaplar okumak
 • Kavgalı ortamlardan uzak durmak
 • Mübarek insanların kabirlerini ziyaret etmek
 • Mübarek beldelere seyahat, ziyaret etmek
 • Çocuk için güzel isim bulmak


Hamilelikte dini kitap okumanın hem anneye hem de bebeğe sayısız faydası vardır. Kitap okunan bebek daha çabuk konuşabilir. “Bebeklere kitap okumaya şu ayda başlanmalı” gibi net bir şey söylemek mümkün olmamakla beraber genel kanı 6’ncı aydan itibaren kitap okunmaya başlanabileceği yönünde. 6 aylık bir bebek okunulan kitabı tabii ki anlamaz; ancak sizi duyar. Bebeklerin anne karnındayken bile alıcıları açık olur ve onunla iletişime girdiğinizi anlayabilir.
Bebeğin dil gelişimi, rahim içinde ve hamileliğin son üç ayında başlar. Bebek bu dönemde sesleri duyar ve hafızasına alır. Bu nedenle bebeğinize düzenli kitaplar okuyun. Kur’an-ı Kerim'den önemli süreleri öğrenerek okumak bunların başında gelmektedir. Özellikle doğacak çocukların ahlaklı olması için Yusuf Suresi, doğumun kolay olması için Meryem suresi ve İnşikak Suresi’ni okumayı uzmanlar öneriyor.
Özellikle anne adayının elini karnına koyarak bebeğinin hissetmesi için salavat getirmek, Fatiha,ihlas, felak, nas, salavat, tesbihat çeşitleri Sübhanallah, Elhamdüllilah, Allahu Ekber, Lailaheillallah vs. okunmasına devam etmek faydalı olacaktır. 
Hamile iken namaz kılan, Kur’an okuyan ve zikir yapan, dua eden, kitap okuyan anne adayı, çocuğun ileride namaz kılan, Kur’an ve kitap okuyan biri olmalarını sağlayacaklardır. Özellikle de anne karnındaki çocuğa, okumalar sesli olarak yapıldığı zaman çocukların bilinçaltlarını olumlu etkileyecektir.

Derleme @erolkaranet - 19.12.2022
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.