@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Gizli Kamera Nasıl Fark Edilir?
Güvenlik kameraları hemen hemen artık her yerde gizli ya da aşikar bulunmaktadır. Trafik lambalarında, otoparklarda, mağazalarda, ofislerde, işyerlerinde, evlerin koridorlarında, asansörlerde, mağazaların soyunma kabinlerinde, hastanelerin soyunma kabinlerinde, röntgen çekim odalarında, tuvaletlerde, otel odalarında vs. Aklınıza gelebilecek kemen hemen her yerde.. Belki de evinizin bir köşesinde..  
Güvenlik kameralarının yasal kullanım alanlar dışında yasal kurallara olmayan yerlerde bile bulunabilir.
Eviniz, iş yeriniz, otel odanız ya da bulunduğunuz herhangi bir ortamda gizli kamera bulunabilir. Bu kameralar profesyonel bir şekilde gizlendikleri için, en özel anlarınızda takip altında kalabilirsiniz. 
 • Gizli kamera nasıl fark edilir?
Küçük ve gizlenmiş bir nesneden bahsediyorsak, yapılması gereken ilk şey etrafı dikkatlice incelemektir. Gizli bir kamera yerleştiren herkes bunu akıllı bir şekilde yapmaz ve odayı dikkatli bir şekilde inceleyecek olursanız kamerayı bulabilirsiniz. Beklenmedik yerlerde duran veya herhangi bir yere gitmeyen kablolara dikkat edin.  Birçok gizli kamera kablosuz olsa da, açıklanamayan kablolar gizli bir kameraya işaret ediyor olabilir.
 • Gizli kameralara nerelere gizlenebilirler?
Bir kalemin ucu kadar küçük delikler pek de masum olmayabilirler. Bu durumda onları gizlemek son derece kolay olur. Genel olarak tavanlarda bulunan yangın dedektörleri, elektrik prizleri, güç kaynakları, gece lambaları, kitaplar ve kitaplıklar, DVD kutuları, raflar, duvarlardaki küçük delikler, resim çerçeveleri, duvar ve masa saatleri, varsa oyuncaklar ya da duvar bibloları, masa lambaları ve avizeler gizli kameralar için çok ideal ortamlardır.
 • Gizli kameraların en görünür kısımları nereleridir?
Adı üzerinde ne kadar da gizlenmiş olsa aradığınız şey bir kamera, bu nedenle lens sensörü ya da objektifi her zaman açıkta kalmak zorundadır. Bulunduğunuz ortamdaki en iyi görüntüleri alabilecek noktaları, üç boyut olarak düşünün. Kamerayı yerleştiren kişinin de bunu yaptığını unutmayın.
Odaların tavan köşeleri, alarmlardan güç adaptörlerine, fotoğraf çerçevelerinden su şişelerine kadar avizeler ya da varsa dolap ve kitaplıklar en ideal noktalar arasında. Her yere baktığınızdan emin olun. Unutmayın ne kadar küçükte olsa aradığınız şey bir kamera lensi.
 • En büyük tehlike gömülü gizli kameralardır:
Eğer bulunduğunuz ortamda ayna, cam çerçeve ya da şeffaflık sağlayan bir unsur varsa gizli kameralar, ardına gömülü olarak yerleştirilmiş olabilirler. Bu onların görüş açısını daraltsa da eğer uygun yerse, rahatlıkla gözlem yapabilir. Ayrıca gömülü kameraların önlerinde cam ya da sırsız ayna bulunduğu için lenslerinin önüne delik açmanız gerekmez. Çekmece ve dolap kapakları da yine kontrol edilmesi gereken alanlar arasında yer alıyor. Kapak arkasında herhangi bir obje var mı yok mu diye bakmadan geçmeyin. Kapaklarda herhangi bir delik var mı, kapak araları ne kadar boş gibi argümanlar da yine işinize yarayabilir. Kitaplıklar, çekmeceler, giysi dolapları ve hatta şömineler dahi bakılması gereken alanlar arasında yer alıyor. Bu tür alanlar, gizli objelerin saklanması için oldukça elverişliler.
 • Gizli kameralar, aslında kendilerini belli edebilirler:
Eğer aramanızı belli bir bölgeye daralttıysanız, orada gizli bir kamera olup olmadığını anlamak için ışıkları tamamen kapatın. Eğer kamerayı kuran kişiler işten pek anlamıyorlarsa, kırmızı ya da yeşil led ışıklar görmeniz mümkün olacaktır. Eğer ışık göremiyorsanız, elbette kameranın kesin olarak bulunmadığını söyleyemezsiniz. Bu nedenle sonraki adıma geçin.
 • Telefonunuzun kamerası gözünüz olsun:
Akıllı telefonlarımızdaki kameralar, insan gözünün göremediği infrared (kızılötesi) ışıkları görebilirler. Bunu basit bir şekilde evinizdeki herhangi bir uzaktan kumandayla test edebilirsiniz. Kameranızı açın, kumandaların uçlarında yer alan ledlere doğrultun ve herhangi bir tuşa basın. Bu sırada kumandadan çıkan sinyalin telefonunuz ekranında görüldüğüne şahit olacaksınız.
Eğer şüphelendiğiniz kamera uzaktan kontrol ediliyorsa, üzerinde yer alan verici ve alıcılar, aynı kızılötesi sensörlere sahip olurlar. Yine ne kadar karanlık bir ortamdaysanız, bu ışıkları kamera ile görmeniz o kadar kolaylaşacaktır. Eğer yeterli gelmediyse sonraki adıma geçin.
 • Kendi kamera dedektörünüzü yapın:
Normalde kamera dedektörlerini piyasada yüksek fiyatlara satın alabilirsiniz, ancak bu bedelleri ödemek istemiyorsanız, basite kaçabilirsiniz. Bunun için bir adet el feneri ve boş bir kağıt havlu rulosu yeterli olacaktır. Sırasıyla şunları yapın:
 • Odaki tüm ışıkları kapatın, dışarıdan da ışık gelmemesini sağlayın.
 • Kağıt havlu rulosunu bir gözünüze tutup, diğer gözünüzü kapatın.
 • Kapalı olan gözünüzün önüne ve rulonun yanına el fenerini getirin.
 • Bulunduğunuz ortamı taramaya başlayın.
Bu yöntem çok garanti olmasa da size mevcut kamera donanımını daha kolay görmeniz için fırsat tanıyacaktır.
 • Cep telefonuyla sinyal arayın
Cep telefonunuzu çıkartıp bir arama gerçekleştirin, aradığınız kişinin sessiz olmasını sağlayıp, görüşmeyi hoparlöre verin. Çok geçerli bir yöntem olmasa da eğer kameranız kablosuzsa sinyal iletmek zorundadır. Herhangi bir hoparlör yanında cep telefonunuz çaldığı zaman oluşan ritmik cızırtı şeklindeki parazit, kameraya yaklaştığınızda cihazınızın hoparlöründen de duyulabilir.
 • Olur olmaz duyduğunuz bir tık ya da vızıltı sesi
Gizli kameraları tespit etmek için kullanılabilecek diğer bir yöntem de dinlemektir. Her kamera için geçerli olmasa da hareketle duyarlı bazı kameralar, hareketi algıladıklarında görüntüyü takip etmek için harekete geçer ve bu, yumuşak bir tık sesi ya da vızıltıya neden olur. Gürültülü bir ortamda, bu tür kameraları kesinlikle duyamazsınız. Ancak ışıkları, televizyonları ve diğer ses kaynaklarını kapatabileceğiniz bir yerdeyseniz, kamerayı duyabilirsiniz.
 • Bir kalın örtü size yardımcı olabilir
Gizli bir kamera varlığından şüphelenirseniz, şüphelendiğiniz eşyanın üzerlerini kalın ve koyu renkli bir örtüyle kapatın. Eetrafta herhangi bir teknolojik cihaz var mı yok mu diye de göz gezdirip, olması halinde işinize yaramıyorsa direkt batarya ya da pilini çıkarın.
 • Diyelim ki buldunuz, Ne Yapacaksınız
Diyelim ki bulunduğunuz odada gizli kamera tespit ettiniz. Yapmanız gereken çok basit. Doğrudan yerel polise haber vermek. Polisin olay mahalline gelmesiyle birlikte, gerekli çalışmalar ve sonrasında adli süreç başlayacaktır.
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.