@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Reklam

Diyanet'in Son Alımına Müracaat Edenler Dikkat..Diyanet İşleri Başkanlığının 1300 KKÖ, 4600 İmam hatip, 300 Müezzin Kayyım alımı için yaptığı ilan bugün (28.12.2022) tarihli Resmi Gazete'de yayınlandı.
Diyanet İşleri Başkanlığının Taşra Teşkilatında boş bulunan 4/B sözleşmeli pozisyonlarda istihdam edilmek amacıyla 2022 yılı Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) B grubu puan sırası esas alınarak başvurular değerlendirilecek. Bugüne kadar yapılan müracaatlarda Kuran Kursu Öğreticiliğine yapılan başvuruların sayısı, sınava girecek olan sayısı iki mislini geçerken, imam hatip ve müezzin kayyımlara fazla müracaat edenin olmadığı görüldü.
Son yapılan değerlendirmede, İmam Hatip ve müezzin kadrolarına, KPSS puanının 48'lere kadar olan kişilerin de elini kolunu sallaya sallaya görev alacağı görülürken Kuran Kursu Öğreticisi olmak isteyen adayların çok zorlanacağı, müracaat edenlerin 3/2'sinin dışarıda kalacağı görülüyor.
İlan edilen boş pozisyonların üç katı kadar aday arasından Başkanlıkça yapılacak sözlü sınav sonucuna göre en az 70 puan mülakat puanı alanların gireceği Diyanet Akademisindeki süre ise kafaları karıştırmaya devam ediyor.
Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yaptığı duyuruda bulunan açıklamalar bölümünde ve başvuru sayfasında adayların en az 6 ay Akademi'de eğitim alma şartını kabul etmesi gerekiyor.
İlanda yer alan  "ADAY DİN GÖREVLİLERİN EĞİTİMİ, ÖZLÜK HAKLARI, ATANMASI VE KADROYA GEÇİRİLMESİNE İLİŞKİN HUSUSLAR" başlığı altında yer alan hususlardan 6 aylık ya da en fazla üç yıllık eğitimde, akademisi olmayan illerde yaşayanların evlerinden uzak kalmaları, bilhassa evli olanların, çocuklu, hamile, birinci dereceden hasta yakını olanların bu akademilere nasıl devam edeceği, bununla birlikte eşi bir kurumda çalışanların eşlerinin bulunduğu ilde değil de, ataması yapılan ve üç yıl süreyle görev yapacakları yere eşinin de gelebilmesinin zorunlu olarak eğitim şartı getirilmesi müracaat edenleri düşündürmektedir. 6 ay ya da üç yıl süresince harçlık adı altında verilecek olan ücretin ailesiyle birlikte şehir dışında yerleşecek olan adayların nasıl geçirecekleri de adayalrı düşündürmektedir.
İşte Başkanlığın şart koştuğu maddelerden müracaat edenleri rahatsız eden kısımlar ;
  • Aday din görevlilerinden mesleki eğitim alanı müezzin-kayyım olanlara (5.000), imam-hatip ve Kur’an kursu öğreticisi olanlara (6.000) gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak tutarda, damga vergisi hariç herhangi bir vergi ve kesintiye tabi tutulmaksızın her ay harçlık ödenecektir. 
  • Diyanet Akademisi eğitim süresi; adayların eğitim durumu, atanacakları pozisyon ve Akademiye giriş sınavındaki başarı durumu dikkate alınarak altı aydan az olmamak şartıyla Akademi Başkanlığınca belirlenecektir.
  • Sözleşmeli personel olarak atananlar üç yıl süreyle başka bir yere atanamayacaktır. Aile birliği mazeretine bağlı yer değiştirmelerde bu madde uyarınca istihdam edilen sözleşmeli personelin eşi bu personele tabi olacaktır.
  • Mesleki eğitim görerek ataması yapılanlar, mesleki eğitim süresi kadar mecburi hizmetle yükümlü olacaklardır. Sağlık nedeniyle görevini yapmaya devam edemeyecekler hariç olmak üzere, mesleki eğitimini tamamlamadan eğitimden çekilenler ile Başkanlıkça adaylığına son verilenler, kendileri için yapılmış bulunan bütün giderleri ödeme tarihindeki karşılığı esas alınarak geri ödemek zorunda kalacaklardır. 
  • Ataması yapıldıktan sonra sağlık nedeniyle görevini yapmaya devam edemeyecekler hariç olmak üzere, herhangi bir sebeple mecburi hizmet yükümlülüğü dolmadan görevinden çekilenler ile göreviyle ilişiği kesilenler, kendileri için yapılmış bütün giderleri, görev yapmadıkları süre ile orantılı olarak ve ödeme tarihindeki karşılığı esas alınarak ödemek zorundadırlar. 
Diyanet alım duyusu için buraya tıklayınız

Diyanet Akademisi ne nasıl olacak yazımız için tıklayınız

@erolkaranet - 28.12.2022 

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.

Reklam

Reklam

İlginç Bilgiler

Reklam