@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Dantel Sever Hanımlar İçin İdeal Bir Mekan.. Dantel Müzesi
Türkiye'de Tek.. Kastamonu Dantel Müzesi..
Dantel sever hanımların girdikleri zaman içerisinden çıkmayacakları birbirinden ilginç motiflerle yapılmış bir dantel cenneti.
Bir dönemler gelinlik kızların sandıklarında saklanan el emeği göz nuru dantel örneklerin yer aldığı müzede, Türkiye'nin tarihinde bulunan baş giysisinde, şapkada, başörtüsündeki değişiklikler, şekiller, yansımalar bir bütünü ile burada,,,
Gelişen ve değişen dünyada dantellere eskisi gibi ilgi kalmayınca, dantel kültürünün unutulmaması, unutturulmaması ve gelecek nesillere aktarılması amacıyla Kastamonu'da dünyanın tek dantel müzesi ziyaretçilerini ağırlamaya devam ediyor.
Kastamonui Mimar Vedat Tek Sanat ve Kültür Merkezi içerisinde yer alan Dantel Müzesi 10 yılını doldurmak üzere... 23 Ağustos 2009 Şapka Inkilâbı kutlamaları çerçevesinde açılan müzede 1800 ile 1980 yılları arasında "kenar, ara, uç ve şapka" örülen 400'e yakın dantel sergileniyor.
Zamanında çeyizlerde, sandıklarda saklı olan danteller şu anda müzede en eski dantel 1895 yılından kalma.D anteller; sadece Kastamonu yöresinden değil, diğer yörelerden de var. Hatta, Kuzey Kıbrıs’tan Lefkara işi denilen bir örnek de sergilenenler arasında.
Haydi dantelseverler Kastamonu'ya...

@erolkaranet - 03.12.2022


#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.