@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner


erolkaranet

Cem Sultan'ın Astronomi Dersi Aldığı HavuzKastamonu kent merkezinde İsmail Bey Mahallesi’nde yer alan ve İsmailbey Külliyesi olarak bilinen mekan döneminin bir ticaret ve ilim merkezi idi. 

Bugünkü üniversite ayarında olan yerde bulunan medrese astronomi ilmimin verildiği ve dönemin en ünlü ilim adamlarının ders verdiği yerdi. Yüksek âlim Niksarlı Muhyiddin adına yaptırılan mekanda bulunan havuzun dili olsa kim bilir neler anlatırdı. 

Candaroğulları Beyliğinin son hükümdarı Kemalettin İsmail Bey, Osmanlı Padişahı Sultan 2. Murad’ın eşi ve Fatih’in annesi Halime Hüma Hatun’un kardeşi.. Bu demek oluyor ki, Fatih Sultan Mehmet Han’ın öz be öz dayısı. Cem Sultan babasının dayısının imar ettiği bu mekanda Kastamonu'da bulunduğu yıllarda burada ders almıştır. Ve külliyenin bilhassa medrese bölümü Cem Sultan ile anılır.

İki lalası (Nasuh ve Kara Süleyman) ile birlikte, henüz 10 yaşında Kastamonu'ya sancak beyi olarak gönderilen Fatih Sultan Mehmed’in üçüncü oğlu olan Cem Sultan'ın astronomi dersleri aldığı yer olarak bilinen bu yerdeki havuzun üzerinde kayıtlı bulunan 1306 (1888) tarihi havuzun tamir gördüğünü ifade etmektedir. Son olarak 1990-1992 yıllarında restore edilmiştir.

Döneminin en ünlü ilim adamlarının ders verdiği külliye içerisindeki medresenin avlusundaki küçük havuzun astronomi dersleri için yapıldığı belirtilmektedir.

Pekala, havuzun astronomi ile ne ilgisi var diye merak edecekseniz edindiğimiz bilgilerde, havanın iyi olduğu mevsimlerde geceleri gökyüzünün görüntüsünün havuzdaki suya yansıması sonucunda bu görüntüler ışığında astronomi ile ilgili çalışmalar yapıldığı belirtiliyor. 

Ayrıca havuzdan gelen su sesinin ses yalıtımını sağladığı, birbirleriyle konuşan insanların seslerinin uzakta bulunanlarca duyulmadığı, bir derslikte yapılan konuşmaların karşı derslikten duyulmadığı kaynaklarda yer almakatdır. Bununla birlikte videoda dinlediğiniz orijinal su sesinin insan ruhunu nasıl dinlendirdiğini de hissedebilirsiniz.

Yazı ve video @erolkaranet - 16.12.2022

Hukuk, Yaşam, Din, Sağlık, Magazin, Turizm

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.