@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Ülkede Her Dört Kişiye Bir Araç Düşüyor. O Kadar Kişi de İcralık
"Trafiğe kaydı yapılan taşıt sayısı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 19,5 arttı. Trafiğe kayıtlı toplam taşıt sayısı Ekim ayı sonu itibarıyla 26 milyon 229 bin 1 oldu"

TRTHaber böyle duyurdu. Haber Ekim'in son haftalarında yayınlandı. "Battık, bittik, bu zamlar neden oluyor, geçinemiyoruz." diyenlere nazire olurcasına düşündüren bir açıklama..
Haberin kaynağı Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK).. Tüik'e göre, Ekim ayında 102 bin 403 adet taşıtın trafiğe kaydı yapılmış. Yani, ekonomide araç sevdası da mükemmel. Rakamların yanlış olduğuna dair bir inancımız yok. Yok ama ağlayanların sayısına hatta hükümete dil uzatanların feryatlarına baktığımızda demek ki tüm gözyaşları timsah gözyaşları gibi. Sahte, aldatıcı, yalancı.
Tüik diyor ki, "Ekim ayında trafiğe kaydı yapılan taşıtların yüzde 42,8'i otomobil..Toplam sayı 26 milyon 229 bin 1.. Pekala, ülke nüfusu kaç.. TUİK'in temmuz ayında yaptığı açıklamaya göre Türkiye, 84 milyon 680 bin 273 kişi .. Oranlarsak her 4 kişiye bir araba düşüyor. Bu ülke sınırlarında yaşayan her 4 kişiden birinin öyle ya da böyle bir binek aracına sahip olduğunu öğreniyoruz.

Peki, bu rakamlar bu ülke halkının zengin olduğunu mu gösteriyor. Bizce hayır.. Bu ülke halkının bunları alacak kadar peşin parası yok. Aldıktan sonra ödeme kaygısı yok. Lüks hayat özlemi, onda var bende yok düşüncesizliği, ödememe ahlaksızlığı, icra tahsilat imkanlarının yok edilmesi vs. siz bu saydıklarımıza ekleme yapabilirsiniz.

Adalet Bakanlığı Ulusal Yargı Ağındaki istatistiklerine baktığımızda 29 Kasım 2022 tarih ve saat 19.50 itibarıyla İcra Dairelerindeki İcra (Esas) ve İflas Dosya Sayıları toplam sayısının 23.626.436 olduğunu söylememiz size bir fikir verebilir. 3 Milyonu tek şahsa ait olsa 20 milyon dosya sayısı 20 milyon borçlu demektir. İcra dairelerine sadece bugün giren dosya sayısı 27981 - bu yıl açılan dosya sayısı 7746928 ..
Ne yazmıştık. 23.626.436 icra dosyası var. Araç sayısı kaç 26.229.001 .. Tabi, tüm araçların icralık olduğunu söylemiyoruz. O icra dosyalarından bir çoğunun farklı alacaklılar için açıldığını da net olarak söyleyebiliriz.

Ancak son olarak şunu söylemek istiyoruz
"Hemen hemen her 4 kişiye bir araç düşüyor. Yani her ailede bir araba var. Demek oluyor ki enflasyona rağmen araba alanlar çoğalmış. Yoksul ülke sınıfında değiliz. Herkeste para var. Bu madalyonun bir yüzü. Diğer yüze gelince kaç tanesi kredi ile alındı. Kaçının parası ödenmeyecek. Kaç kişi icralık olacak. Kaçı bankaları zengin edecek. Kaçı borcun ödenmesi istendiğinde "gel canımı al, ödemiyorum" diyecek. Kaçı avukat vuracak. Kaçının ödenmeyen borcunu devlet bankalara ödeyecek. Bunların kaçı Allah'a savaş açmış olarak faizlerle yaşayacak. Borçtan korkmayan borç ödemeyen millet olduk. Aslında Allah'tan korkmaz kuldan utanmaz olduk. Her yanımız bu şartlar içinde alınmış arabalarla dolsa ne olur dolmasa ne olur. Yeddiemin depoları hacizlik araçlarla dolu ve çürüyor. Milli servet heba oluyor. İcra iflas yasası katı kurallarla tekrar yazılmalı. Borçlu korkmalı alacaklı güvende olmalı. Kalın sağlıcakla.."

@erolkaranet - 29.11.2022
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.