@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Trafik Kazalarında Araç Değer Kaybı Nasıl Hesaplanır
Trafik kazalarında değer kaybı; aracın kazadan önceki ikinci el değeri ile onarıldıktan sonraki ikinci el değeri arasındaki farktır.
Araç değer kaybı; meydana gelen trafik kazası neticesinde hasar alan ve bu hasar nedeniyle onarım, bakım, tadilat vb. işlemlerden geçen bir aracın bundan sonraki süreçte ikinci el piyasasındaki değerini ifade eden bir kavramdır. Bir başka ifade ile kaza geçiren aracın kazadan sonra ne kadar iyi bir şekilde tamir edilmiş olursa olsun, ekonomik değerinde meydana gelen düşüştür.
Araç değer kaybının kimden talep edilebilir olduğu konusuna baktığımızda ise; meydana gelen kazada kusursuz olan tarafın araç değer kaybı, kazaya sebep olan taraf yada o tarafın zorunlu trafik sigortasından karşılanır.
Yargıtay kararına göre boya işlemine gerek duymadan değiştirilebilen far, silecek, jant ve cam benzeri parçalara değer kaybı uygulanmamaktadır. Bu sebeple de araç üzerinde gerçekleşen hasarın bu gibi parçaların dışında gerçekleşmiş olması gerekir.
Değer kaybı başvurusu için; kazanın gerçekleştiği anda tutulan kaza tespit tutanağı, hasar tespit tutanağı, araçların kaza sonrası çekilen, özellikle hasarı gösteren ve her açıdan çekilmiş fotoğrafları, aracın ekspertiz raporu, araç ruhsatı, aracın tamir edildiği servisten alınan döküm ve faturalara ihtiyaç duyulmaktadır.

Araç değer kaybı sorgulama nasıl yapılır?
Değer kaybı hesaplanırken dikkat edilen bazı değişkenler bulunmaktadır.
Bunlar;
  • Aracın üretim senesi,
  • Aracın hasar geçmişi ve niteliği,
  • Aracın kilometresi,
  • Aracın marka ve modeli,
  • Aracın trafiğe çıkış tarihi,
  • Aracın pazar değeridir.
Araç değer kaybı için hasar sorgulaması yapmnın yolu  e-devlet Kapısı üzerinden yapılan sorgulama, diğeri SMS yolu ile yapılan sorgulama
e-devlet sistemi üzerinden sorgulama: Buraya tıklayıp sisteme giriş yaptıktan sonra dilediğiniz sorgulama sonucuna ulaşabilirsiniz.
SMS atarak sorgulama: Tüm operatörlerden (Turkcell, Türk Telekom, Vodafone) 5664’e SMS göndererek öğrenebilirsiniz.
Araç hasar sorgulama nasıl yapılır sorusunu aşağıdaki örneklere bakarak öğrenebilirsiniz.
Plaka ile hasar kaydı sorgulama Plakayı yazın, (Turkcell, Türk Telekom, Vodafone)  5664'e gönderin. Aracın plakası değişmiş olsa bile, hasar geçmişi hemen cebinize gelir.
Değişen parçaları tramerden öğrenmek ERP (Eksper Raporu) olan kazalarda değişen parçaları öğrenmek için PARCA boşluk PLAKA boşluk HASAR TARİHİ yazıp sorgulama yapabilirsiniz
Şase ile araç hasar sorgulama yapmak için HASAR BOŞLUK S BOŞLUK ŞASE NUMARASI yazılarak 5664'e gönderebilirsiniz.

Derleme @erolkaranet - 08.11.2022
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.