@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Reklam


Banner


erolkaranet

Ticaret Bakanlığı Sakıncalı Ürünleri Açıkladı. Toplatılıyor.
Ticaret Bakanlığı, çocuklar üzerindeki olumsuz etkileri nedeniyle piyasada satışa rz edilmiş çocuk oyuncakları ve giysileri incelemeye aldı. Bakanlık,çok sayıda ürünün piyasadan toplatılmasına ve ürünleri piyasaya arz eden firmalara para cezası uygulanmasına karar verdi. Satılan ürünleri satın alanlara da uyarıda bulunan Bakanlık iadesi istedi.
Bakanlık, tüketicileri sağlık ve güvenlik açısından koruyucu faaliyetler kapsamında ürün güvenliği denetimleri gerçekleştirirken oyuncaklar da bu alanda Bakanlığın sorumluluğunda bulunan ürünler arasında yer alıyor. Düzenli olarak gerek imalatçı ve ithalatçı gerekse satış yeri denetimleriyle piyasaya arz edilmiş ürünler kontrol ediliyor.
Söz konusu denetimlerde oyuncaklar, Avrupa Birliği mevzuatıyla uyumlu olan Oyuncak Güvenliği Yönetmeliği'ne göre numune alınarak analize tabi tutuluyor. Bu incelemeler sonucu kimyasal, fiziksel veya mekanik açıdan yönetmelik hükümlerine uygun olmadığı değerlendirilen ürünlerin toplatılması, imha edilmesi gibi yaptırımların yanı sıra firmalara idari para cezası uygulanıyor. Bu önlemlere ek olarak, söz konusu uygunsuz ürünlerin bilgileri "www.guvensizurun.gov.tr" adresinden erişilebilen Güvensiz Ürün Bilgi Sistemi'nde (GÜBİS) ilan ediliyor.
Bakanlık, vatandaşlardan çocuklarına oyuncak ya da giysi, eşya vs alırken ürünlerde mutlaka CE işareti bulunan ürünlerin satın alınması, ambalajında ve etiketinde üretici/ithalatçı bilgisinin bulunmasına dikkat edilmesi, uyarıların mutlaka okunması ve titizlikle uygulanması, çocuğun yaşına uygun ürünlerin satın alınması, 3 yaş altındakiler için oyuncak satın alınırken keskin kenarların, sivri uçların, küçük parçaların ve küçük topların bulunmamasına dikkat edilmesi, risklerden çocukların korunması için gerekli hassasiyetşn gösterilmesini istedi.
Bakanlık tarafından yapılan ve yasaklanan ürünlerden bazıları..
  • Baharoğlu Okul Kıyafetleri - Uzun Kollu, Füme, 5 Beden, İp Mont - Piyasaya Arzın Yasaklanması Ve Toplatma - Çocuk Giysilerinde Güvenlik – Çocuk Giysilerinde Kullanılan Kordon Ve Büzme İpleri Standardının Güvenlik Gereklerini Karşılamamaktadır.
  • 7 Li Yağlı Resim Boyaları - Piyasaya Arzın Yasaklanması Ve Toplatma - Baryum Ve Kobalt Mevzuatta Belirtilen Limit Değerlerin Üsatünde Cıkmıstır. 
  • Çok Renkli Oyuncak - Can Oyuncak - Tren Şekilli Pop-İt - Piyasaya Arzın Yasaklanması Ve Toplatma - Küçük Parça Kısım 6 Ambalajlama
  • Pembe Sarı Renkte Peluş Oyuncak - Huggy Wuggy - Pembe - Sarı Peluş Oyuncak -Piyasaya Arzın Yasaklanması Ve Toplatma -  Oyuncağın Bacak Arası Dikişlerinin Test Metodunda Uygulanan Kuvetle Açılması Sonucu İç Malzemeye Kolay Ulaşılması. 
  • Sarı Renk Peluş Oyuncak - Huggy Wuggy - Sarı Peluş Oyuncak - Piyasaya Arzın Yasaklanması Ve Toplatma - Germe Deneyinde Numune Üzerindeki Cırt Bant Koparak Küçük Parça Silindirine Girmiş.
  • Tekerlekli Çocuk Arabaları - Dearest 819 Bebek Arabası - Piyasaya Arzın Yasaklanması Ve Toplatma - Doğumdan İtibaren Kullanılması Amaclanan Araçlar Kısmından Kalır Olarak Değerlendirilmiştir.
  • Tıpış Bebek Talk Pudrası Baby Talc Powder - Piyasaya Arzın Yasaklanması Ve Toplatma - Ürünün Analize Alınan Serisinde Analiz Sonucuna Göre Güvensizlik Tespit Edilmiştir. İdari Para Cezası Ve İlgili Serisine İdari Yaptırım Uygulanmıştır.
Yasaklanan ve toplatılması kararlaştırılan tüm ürünlere buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz

@erolkaranet - 16.11.2022
Hukuk, Yaşam, Din, Sağlık, Magazin, Turizm

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.

Reklam

Reklam

İlginç Bilgiler

Reklam